Miareczkowanie dla CPAP

Strona główna » Miareczkowanie dla CPAP

CPAP to nic innego jak wyjątkowo skuteczne urządzenie, stosowane w leczeniu bezdechu sennego. Aparat CPAP pomaga w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia w drogach oddechowych, odpowiednio rozszerzając ich światło i w efekcie ułatwiając oddychanie i znacznie poprawiając komfort snu. Urządzenie dostarcza powietrze przez niewielką maskę lub system poduszek nosowych.

Jeżeli wykonałeś niezbędne badania i wykazały one, że cierpisz na obturbacyjny bezdech senny, nie zwlekaj z rozpoczęciem leczenia. Pamiętaj, że wybór aparatu CPAP powinieneś skonsultować z lekarzem. Jeśli już kupisz urządzenie, nie możesz również zacząć korzystać z niego od razu po rozpakowaniu pudełka. Najważniejszym czynnikiem, decydującym o skuteczności terapii i komforcie stosowania urządzenia, jest miareczkowanie, czyli prawidłowe ustawienie ciśnień w aparacie.

Jak odpowiednio ustawić ciśnienia w aparacie CPAP? Czynność ta wymaga wiedzy i doświadczenia i zdecydowanie nie polecamy ustawiania ich samodzielnie. Co prawda w sieci znajdziesz kilka instrukcji, które mają na celu przeprowadzenie Cię krok po kroku przez proces miareczkowania, jednak nigdy nie będzie ono tak precyzyjne, jak to przeprowadzone przez specjalistę.

Prywatne miareczkowanie dla CPAP – przebieg badania

Ustaliliśmy już, że miareczkowanie powinno zostać wykonane przez lekarza. A w jaki sposób przebiega cały proces? Zazwyczaj stosowana jest jedna z dwóch procedur. Pierwsza polega na pozostaniu pacjenta pod kontrolą lekarza przez całą noc. Podczas gdy pacjent śpi podpięty do aparatury, lekarz na bieżąco kontroluje parametry jego oddechu i dostosowuje odpowiednie ciśnienia w aparacie. Drugi sposób to używanie nieustawionego urządzenia przez kilka dni, dzięki czemu w jego pamięci zostaną zapisane odpowiednie dane, które pozwolą lekarzowi dostosować ciśnienia. Ta druga opcja jest zwykle wygodniejsza dla pacjenta. W końcu każdy woli spokojnie wyspać się we własnym łóżku niż w obcym miejscu. Należy pamiętać jednak o tym, że procedura miareczkowania powinna być wykonywana z jednoczesnym pomiarem saturacji oraz pulsu.

Uwaga! Nie bagatelizuj procesu miareczkowania. Zbyt słabe ciśnienie w aparacie CPAP sprawi, że terapia będzie nieskuteczna, a zbyt silne może być niebezpieczne dla zdrowia.

CPAP u wcześniaka

CPAP to aparat, który służy nie tylko do leczenia obturbacyjnych bezdechów sennych u dorosłych. To również urządzenie, które pomaga ratować życie i zdrowie dzieci przedwcześnie urodzonych. Noworodki, które urodziły się znacznie przed planowanym terminem porodu, mają niedojrzałe płuca oraz niewykształcony mechanizm regulujący rytm oddychania. Efektem tej niedojrzałości są niebezpieczne bezdechy. Aparat CPAP, utrzymując prawidłowe ciśnienie w drogach oddechowych malucha, pomaga w oddychaniu i zapobiega bezdechom. Gdy wcześniak wydycha powietrze, dzięki urządzeniu pęcherzyki płucne nie zapadają się, co znacznie ułatwia wzięcie kolejnego wdechu. Aparaty CPAP stosowane są u noworodków umiejących samodzielnie oddychać, lecz mających z tym problemy. Wcześniaki niezdolne do samodzielnego wzięcia oddechu podłączane są do respiratora.