Poligrafia (OBS)

Strona główna » Poligrafia (OBS)

Nieleczony obturbacyjny bezdech senny może mieć poważne konsekwencje. U osób cierpiących na OBS bezdechy pojawiają się od kilku do kilkunastu razy w ciągu godziny snu, prowadząc do zmęczenia, osłabienia koncentracji, a nawet nadciśnienia tętniczego. Bezdech senny rozpoznawany jest u 4-10% dorosłych mężczyzn oraz 2-4% kobiet. Niektóre badania wskazują jednak, że problem ten może dotyczyć nawet 25% mężczyzn po 40 roku życia! Niestety nadal świadomość istnienia tej choroby jest zbyt niska, a diagnozy stawiane są za późno.

Poligrafia jest badaniem, które pomaga w szybki i prosty sposób zdiagnozować bezdech senny. Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy (rozdrażnienie, poranne bóle głowy, senność w ciągu dnia), a Twoja partnerka lub partner potwierdza, że Twój sen jest niespokojny, głośno chrapiesz i często zdarzają się u Ciebie przerwy w oddychaniu, koniecznie zgłoś się na badanie – możesz wykonać je w każdej chwili, bez skierowania od lekarza.

Prywatna poligrafia (OBS) – przebieg badania

Poligrafia to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które przeprowadzane jest podczas jednej nocy w domu pacjenta. W dniu badania pacjent powinien zgłosić się do gabinetu lekarskiego w godzinach popołudniowych lub wieczornych. W gabinecie przeprowadzony zostanie wywiad, a pacjent będzie odpowiadał na szereg pytań dotyczących jego stanu zdrowia. Na wizytę dobrze jest założyć swobodne ubrania, które nie będą przeszkadzały podczas snu, ponieważ lekarz najprawdopodobniej już podczas wizyty zaprogramuje i zamontuje urządzenie, które o odpowiedniej, ustalonej przez niego godzinie, rozpocznie rejestrację snu.

Po zakończeniu wizyty pacjent powinien udać się do domu i położyć się spać jak zwykle. Istotne jest, by w dniu badania nie pić kawy ani alkoholu oraz nie przyjmować leków nasennych. Należy pamiętać również o tym, by tego dnia nie pozwalać sobie na drzemkę.

Zaprogramowane urządzenie nad ranem wyłączy się samo. Następnego dnia należy zabrać je ze sobą na wizytę u lekarza, który przeanalizuje wyniki i postawi diagnozę.

Poligrafia a polisomnografia

Polisomnografia to nieco bardziej zaawansowane i wymagające badanie, pozwalające na zdiagnozowanie bezdechu sennego. Główną różnicą jest miejsce wykonywania badania – badanie poligraficzne odbywa się w zaciszu domowym, natomiast polisomnografia wymaga pobytu w szpitalu lub laboratorium badań snu.

Podczas polisomnografii badany podłączony jest do zaawansowanej aparatury, rejestrującej fale mózgowe (EEG), ruchy gałek ocznych (EOG), napięcie mięśni, ruchy klatki piersiowej, przepływ powietrza przez usta i nos, utlenowanie krwi oraz stopień nasilenia chrapania. Pacjent poddawany jest również badaniu EKG. Badanie to pozwala stwierdzić, czy i w jakich fazach snu występują bezdechy, jakie reakcje fizjologiczne organizmu wywołują, jak pracuje serce oraz jaki jest poziom tlenu we krwi.

Poligrafia snu jest nieco uproszczonym, ale nadal skutecznym w wykrywaniu bezdechów badaniem. W ramach tej domowej wersji rejestracji snu nie jest wykonywane EKG, EOG oraz nie jest mierzone napięcie mięśni.