Dietetyk dziecięcy Gdańsk

Strona główna » Dietetyk dziecięcy

Dane są alarmujące – co trzecia dziewczynka i co czwarty chłopiec w Polsce ma nadwagę! Przywiązanie większej uwagi do zapobiegania nadwadze i otyłości u dzieci jest niezwykle ważne – zaburzenia wagi u najmłodszych w przyszłości mogą doprowadzić do powstawania zagrażających zdrowiu i życiu schorzeń.

Dietetyk dziecięcy to specjalista dysponujący wiedzą z pogranicza pediatrii, dietetyki, psychologii oraz alergologii. Niestety – cały czas wizyty dzieci u dietetyków, w porównaniu do skali problemu, stanowią niewielki odsetek. Rodzice tłumaczą sobie, że przecież dziecku nie można odmawiać, że na pewno samo wyrośnie z drobnej nadwagi i że nie warto dokładać mu stresu. Oczywiście – wiele dzieci z nadwagą faktycznie w wieku nastoletnim, po przekroczeniu czasu najszybszego wzrostu, uzyskuje prawidłową masę ciała. Należy jednak mieć świadomość, że bardzo duży odsetek dzieci nie poradzi sobie bez pomocy specjalisty i nadwagą będzie borykać się nadal zarówno w wieku nastoletnim, jak i w dorosłym życiu.

Jeśli jako rodzic masz wątpliwości dotyczące sposobu żywienia swojego dziecka lub zwyczajnie zależy Ci na tym, by poprawić jakość posiłków nie tylko Twojego dziecka, ale również całej waszej rodziny, udaj się na wizytę do dietetyka.

Dobra dieta działa cuda! Wpływa nie tylko na uregulowanie wagi, ale odpowiednio dobrana potrafi być pomocna w minimalizowaniu objawów czy nawet leczeniu różnego rodzaju schorzeń.

W czym pomoże dietetyk dziecięcy?

Dietetyk dziecięcy pomaga w rozwiązaniu wielu problemów, nie tylko tych związanych ze zbyt dużą wagą. Warto umówić się na wizytę u specjalisty od odżywiania, jeśli dziecko:

 • odżywia się niezdrowo, nie chce jeść proponowanych przez rodziców zdrowych posiłków, zamiast tego wybiera słodycze i chipsy,
 • ma niedowagę,
 • ma zdiagnozowane zaburzenia hormonalne,
 • ma zdiagnozowane zaburzenia gospodarki węglowodanowej,
 • cierpi na różnego rodzaju alergie czy nietolerancje pokarmowe,
 • cierpi na zaburzenia łaknienia, w tym niebezpieczną bulimię i anoreksję,
 • musi być żywione pozajelitowo.

Dietetyk dziecięcy będzie pomocny również w zaplanowaniu żywienia dla dzieci, u których (często w wyniki długotrwałego stresu) rozwinął się refluks, nadkwasota czy inne choroby związane z układem pokarmowym.

Do zadań dietetyka dziecięcego należy:

 • przygotowywanie jadłospisu dostosowanego do stanu zdrowia, wieku, wagi i preferencji żywieniowych dziecka,
 • diagnozowanie i leczenie zaburzeń łaknienia,
 • edukowanie rodziców w zakresie prawidłowego żywienia dziecka i oswajania go z nowymi, zdrowymi produktami,
 • edukacja dziecka dotycząca zdrowego żywienia i skutków, jakie niesie za sobą nieprawidłowe odżywianie,
 • sprawdzanie postępów dziecka w trakcie diety i ewentualna modyfikacja jadłospisu,
 • konsultacja planu żywieniowego z innymi specjalistami, jeśli dziecko jest również pod ich opieką (np. z diabetologiem).

Praca dietetyka z dzieckiem nie kończy się zazwyczaj na jednej wizycie. Do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów konieczne są regularne kontrole i wsparcie dziecka w dążeniu do poprawy stanu zdrowia lub osiągnięcia prawidłowej wagi.

Dietetycy dziecięcy

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

Prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
dr hab. n. med. Dagmara Hering Hipertensjolog, Kardiolog
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta