Dietetyk Gdańsk

Strona główna » Dietetyk

Osoby, które nigdy nie korzystały z usług dietetyka, często postrzegają go jako specjalistę od zrzucania wagi. Nic bardziej mylnego. Zakres kompetencji dietetyka jest o wiele szerszy. Najogólniej rzecz ujmując, dietetyka można określić jako specjalistę zajmującego się wpływem sposobu żywienia na życie i zdrowie człowieka. Prawdą jest, że pomaga on osobom z nadwagą w utracie zbędnych kilogramów, ale w dużym zakresie zajmuje się również opracowywaniem zaleceń żywieniowych dla ludzi zmagających się z różnego rodzaju chorobami, wymagającymi zmiany diety.

Dobry dietetyk ma wiedzę, która nie ogranicza się tylko do zasad żywienia. Jest również specjalistą w zakresie medycyny, anatomii, biochemii, a nawet psychologii. A jakie studia uprawniają do wykonywania tego zawodu? By pracować jako dietetyk trzeba ukończyć minimum stopień zawodowy licencjata (oczywiście mogą to być też wyższe stopnie) na kierunku dietetyka lub zdrowie publiczne.

Należy pamiętać, że istnieją różne specjalizacje dietetyki. Wyróżnić można trzy podstawowe.

Dietetyk kliniczny – to specjalista zajmujący się głównie żywieniem w chorobie. Dobiera on diety do poszczególnych schorzeń, w zależności od stopnia ich zaawansowania oraz stanu ogólnego pacjenta. Posiada on rozległą wiedzę na temat zależności między układem pokarmowym a całym organizmem człowieka.

Dietetyk sportowy – zajmuje się zarówno doradzaniem zawodowym sportowcom, jak i osobom uprawiającym sport amatorsko. Specjalizuje się w kwestiach związanych z łączeniem odpowiedniej diety z treningami oraz doborem odpowiedniej suplementacji.

Psychodietetyk – to stosunkowo nowa specjalizacja, będąca niejako połączeniem psychologii i dietetyki. Psychodietetyk zajmuje się ustaleniem przyczyn problemów związanych z nieprawidłową masą ciała oraz daje wsparcie w procesie powrotu do zdrowej wagi.

W czym pomoże Ci dietetyk?

Czy wiesz, że w Polsce ponad 60% mężczyzn i blisko połowa kobiet ma nadwagę? Otyłość natomiast dotyczy 25% mężczyzn i ok. 20% kobiet. Liczby mówią same za siebie – wszyscy powinniśmy zacząć zwracać większą uwagę na to, co wrzucamy do brzucha i jak wpływa to na cały nasz organizm. Samemu często trudno trzeźwym okiem spojrzeć na własne nawyki żywieniowe i wprowadzić zmiany, które przyniosą korzyści. W tej sytuacji niezastąpiona będzie pomoc dietetyka.

Specjalista już na pierwszej wizycie przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, by dowiedzieć się, jak wygląda Twój obecny jadłospis i jakie są Twoje największe problemy. Porozmawiacie również o popełnianych błędach i o tym, jak można je naprawić. Po przeprowadzeniu wywiadu dietetyk przejdzie do ważenia, mierzenia obwodów i badania składu ciała. Następnie przekaże Ci plan żywieniowy na najbliższe tygodnie, po których zwykle powinna nastąpić wizyta kontrolna.

Do dietetyka udaj się również koniecznie, jeśli mierzysz się problemami zdrowotnymi, wymagającymi wprowadzenia konkretnej diety. Mowa tu między innymi o schorzeniach, takich jak: celiakia, choroby tarczycy, cukrzyca, insulinooporność, łuszczyca, choroby układu pokarmowego i… wiele innych. To, co jemy, wpływa na cały nasz organizm, dlatego właściwie każde schorzenie ma mniejszy lub większy związek ze sposobem odżywiania.

Lista dostępnych badań dietetycznych

Pierwsza konsultacja dietetyczna z pomiarem na analizatorze składu ciała 100 zł
Kolejna konsultacja dietetyczna z pomiarem na analizatorze składu ciała 50 zł
Pakiet - konsultacja dietetyczna z pomiarem na analizatorze składu ciała + jadłospis indywidualny na 14 dni + 2 wizyty kontrolne 250 zł

Dietetycy

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

Prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
dr hab. n. med. Dagmara Hering Hipertensjolog, Kardiolog
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta