Diabetolog dziecięcy Gdańsk

Strona główna » Diabetolog dziecięcy

Diabetolog dziecięcy to lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem cukrzycy u dzieci. Często mylnie kojarzymy cukrzycę jako schorzenie starszych ludzi, tymczasem szacuje się, że w Polsce na choruje na nią około 20 000 dzieci

U dzieci najczęściej diagnozuje się cukrzycę typu 1. To choroba autoimmunologiczna, w której przebiegu układ odpornościowy niszczy komórki produkujące insulinę. W efekcie u dziecka dochodzi do niebezpiecznego bezwzględnego braku insuliny. Przyczyna występowania tej choroby nie jest do końca znana, wiadomo jednak, że często ma ona podłoże genetyczne. Najczęściej cukrzycę typu 1 diagnozuje się między 10 a 14 rokiem życia dziecka.

Do wizyty u diabetologa z dzieckiem może skłonić Cię zaobserwowanie objawów charakterystycznych dla cukrzycy, takich jak:

  • wzmożone pragnienie, zarówno w dzień, jak i w nocy,
  • częste oddawanie moczu, również w nocy,
  • zmęczenie, senność,
  • spadanie na wadze,
  • zapach acetonu z ust.

Cukrzyca typu 1 wymaga stałego i regularnego podawania insuliny za pomocą zastrzyków lub tzw. pompy insulinowej.

Do diabetologa dziecięcego należy udać się, gdy powyżej wymienione objawy u dziecka zaczynają Cię niepokoić, a podstawowe badanie cukru wykazało nieprawidłowości. Niezwykle istotne jest, by reagować szybko i sprawnie wdrożyć leczenie. Cukrzyca typu 1 jest chorobą przewlekłą i będzie towarzyszyła dziecku już przez całe życie. Odpowiednia edukacja, leczenie i samodyscyplina mogą jednak sprawić, że choroba zostanie opanowana.

W czym pomoże diabetolog dziecięcy?

Zadaniem diabetologa dziecięcego jest przede wszystkim spowolnienie rozwoju choroby oraz umożliwienie dziecku sprawnego funkcjonowania wśród rówieśników. Niezwykle ważna jest również edukacja – diabetolog powinien zająć się nie tylko wdrożeniem leczenia, ale również uświadomieniem dziecku, jak istotne w przebiegu choroby jest regularne sprawdzanie cukrów i zdrowa, zrównoważona dieta.

Diabetolog rozpoczyna od postawienia trafnej diagnozy, a następnie wdraża skuteczne leczenie. Diabetolog prowadzi pacjenta i obserwuje ewentualne komplikacje, które może generować cukrzyca. W razie konieczności lekarz kieruje dziecko do innych specjalistów, np. kardiologa czy neurologa.

Diabetolog, prowadząc pacjenta chorującego na cukrzycę, bardzo często współpracuje z dietetykiem. To właśnie dietetyk zajmuje się rozpisaniem zindywidualizowanego jadłospisu, który pomoże w opanowaniu wahań glikemii. Jego zadaniem jest skomponowanie diety w taki sposób, by uniknąć produktów o wysokim indeksie i ładunku glikemicznym. Dziecko chore na cukrzycę powinno zjadać kilka niewielkich posiłków dziennie, co umożliwi kontrolę nad poziomem cukru we krwi. Dopiero odpowiednio skomponowana dieta od dietetyka, wdrożone przez diabetologa leczenie i świadomość dziecka pozwolą zapanować nad chorobą.

Wybierając diabetologa dziecięcego, warto postawić na specjalistę, który ma nie tylko potrzebną wiedzę, ale również odpowiednie podejście do dzieci. Bardzo ważne jest, by jako lekarz potrafił on dotrzeć do małego pacjenta i wyjaśnić mu, jak ważna w tej chorobie jest samodyscyplina oraz wytłumaczyć, jak najlepiej dbać o własne zdrowie i samopoczucie.

Diabetolodzy dziecięcy

prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec

Endokrynolog dziecięcy, Diabetolog dziecięcy

Specjalista pediatrii, endokrynologii, diabetologii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Wiceprzewodnicząca Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członkini Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, Komitetu Rozwoju Człowieka Polskiej Akademii Nauk,  Komisji Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej

Aktywnie uczestniczy na szczeblu ministerialnym w poprawie organizacji diagnostyki i leczenia chorób diabetologicznych i endokrynologicznych. Miała bezpośredni udział w uzyskaniu refundacji leczenia osobistymi pompami insulinowymi u dzieci i osób dorosłych chorych na cukrzycę typu 1 do 26 roku życia oraz refundacji elektrod do systemu ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i do systemu monitorowania glikemii poprzez skanowanie (FGM). Jest członkiem Ekspertów przy Ministrze Zdrowia w dziedzinie leczenia cukrzycy do realizacji zadań w ramach projektu Map Potrzeb Zdrowotnych. Bezpośrednio uczestniczyła także w tworzeniu i powołaniu nowego stanowiska – edukatora ds. diabetologii – który został wpisany do Taryfikatora Kwalifikacyjnego Stanowisk Medycznych.

Współtwórczyni nowatorskiej terapii cukrzycy typu 1 komórkami T regulatorowymi u dzieci (TREG).

Zarezerwuj wizytę

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta
dr n. med. Magdalena Kozłowska Neurolog, Program NeuroCovid