Hematolog to specjalista zajmujący się leczeniem chorób krwi oraz układu krwiotwórczego, czyli szpiku kostnego, węzłów kostnych, śledziony i wątroby. Kiedy należy udać się do hematologa? Wizyta konieczna jest przede wszystkim wtedy, kiedy w podstawowych wynikach morfologii widoczne są jakieś nieprawidłowości.
Hematologia to stosunkowo nowa, jednak dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny. Jako osobna specjalizacja wyodrębniła się ona dopiero w drugiej połowie XX wieku. Hematologia to nauka interdyscyplinarna. Jest ona połączeniem dziedzin takich jak serologia, immunologia i transfuzjologia, dlatego lekarz będący specjalistą w dziedzinie hematologii musi mieć bardzo rozległą wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego ciała.
Krew ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeżeli w obrębie jednego ze składników krwi, do których należą krwinki białe i czerwone, płytki krwi i osocze, coś zaczyna się psuć, efekty odczuwalne są dla całego organizmu. Właśnie dlatego regularne badania kontrolne, nawet tak proste, jak zwyczajna morfologia krwi, mogą pomóc wykryć toczące się lub rozpoczynające choroby, a dzięki temu zaplanować leczenie i poprawić jakość życia i stan ogólny organizmu.
W Polsce każdego dnia co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. To właśnie osoby chore na białaczkę, chłoniak czy szpiczak są pacjentami gabinetów hematologicznych, ale nie tylko – i trzeba o tym pamiętać. Często skierowanie do hematologa wzbudza w nas lęk wywołany właśnie skojarzeniami z chorobami nowotworowymi. Lekarz hematolog zajmuje się jednak również leczeniem takich schorzeń jak: anemia, czerwienica, hemofilia, talasemia, skaza krwotoczna, trombofilia.
Do wizyty u hematologa powinny skłonić Cię przede wszystkim nieprawidłowe wyniki morfologii krwi. Warto jednak również skonsultować się ze specjalistą, jeśli zauważyłeś, że
Również, jeśli w Twojej rodzinie były przypadki chorób genetycznych, jak anemia sierpowata czy hemofilia, powinieneś skonsultować się z hematologiem.
Wizyta w gabinecie hematologa wygląda dość standardowo. Lekarz przede wszystkim opiera diagnozę na wynikach badań i szczegółowym wywiadzie. Lekarz dopytuje nie tylko o przebyte choroby, ale również o schorzenia, które pojawiały się w rodzinie. Przed wejściem do gabinetu warto przygotować sobie listę objawów oraz pytań, które będziesz chciał zadać lekarzowi, tak, by o niczym nie zapomnieć. Aby skrócić czas oczekiwania na diagnozę, możesz na wizytę udać się już z kompletem podstawowych badań. Podstawowe badania hematologiczne to oczywiście morfologia krwi, ale również OB, CRP, badanie poziomu retikulocytów i badanie płytek krwi metodą komorową. W zależności od rodzaju schorzenia lub wystąpienia niepewności co do diagnozy, lekarz może zlecić również dodatkowe badania, takie jak USG jamy brzusznej, biopsja szpiku kostnego, biopsja węzłów chłonnych, badania genetyczne i inne.
Lek. med. Monika Szarejko jest hematologiem, pracownikiem Kliniki Hematologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem i leczeniem: niedokrwistości, nadpłytkowości, skaz krwotocznych, niedoborów odporności, mastocytozy, białaczki szpikowej i limfatycznej, chłoniaków, szpiczaka plazmocytowego i pierwotnego włóknienia szpiku.
Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil