Hematolog Gdańsk

Strona główna » Hematolog

Hematolog to specjalista zajmujący się leczeniem chorób krwi oraz układu krwiotwórczego, czyli szpiku kostnego, węzłów kostnych, śledziony i wątroby. Kiedy należy udać się do hematologa? Wizyta konieczna jest przede wszystkim wtedy, kiedy w podstawowych wynikach morfologii widoczne są jakieś nieprawidłowości.

neurolog logopeda neurologopeda hematolog coach zdrowia endokrynolog psychiatra gdańsk

Hematologia to stosunkowo nowa, jednak dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny. Jako osobna specjalizacja wyodrębniła się ona dopiero w drugiej połowie XX wieku. Hematologia to nauka interdyscyplinarna. Jest ona połączeniem dziedzin takich jak serologia, immunologia i transfuzjologia, dlatego lekarz będący specjalistą w dziedzinie hematologii musi mieć bardzo rozległą wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego ciała.

Krew ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeżeli w obrębie jednego ze składników krwi, do których należą krwinki białe i czerwone, płytki krwi i osocze, coś zaczyna się psuć, efekty odczuwalne są dla całego organizmu. Właśnie dlatego regularne badania kontrolne, nawet tak proste, jak zwyczajna morfologia krwi, mogą pomóc wykryć toczące się lub rozpoczynające choroby, a dzięki temu zaplanować leczenie i poprawić jakość życia i stan ogólny organizmu.

W czym pomoże Ci hematolog?

W Polsce każdego dnia co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. To właśnie osoby chore na białaczkę, chłoniak czy szpiczak są pacjentami gabinetów hematologicznych, ale nie tylko – i trzeba o tym pamiętać. Często skierowanie do hematologa wzbudza w nas lęk wywołany właśnie skojarzeniami z chorobami nowotworowymi. Lekarz hematolog zajmuje się jednak również leczeniem takich schorzeń jak: anemia, czerwienica, hemofilia, talasemia, skaza krwotoczna, trombofilia.

Do wizyty u hematologa powinny skłonić Cię przede wszystkim nieprawidłowe wyniki morfologii krwi. Warto jednak również skonsultować się ze specjalistą, jeśli zauważyłeś, że

  • masz bladą cerę o woskowatym zabarwieniu,
  • Twoje wargi i błony śluzowe są blade i pozbawione koloru,
  • cierpisz na przerost dziąseł,
  • na Twoim ciele łatwo tworzą się siniaki,
  • zauważasz u siebie powtarzające się krwotoki,
  • cierpisz na zaburzenia krzepnięcia krwi.

Również, jeśli w Twojej rodzinie były przypadki chorób genetycznych, jak anemia sierpowata czy hemofilia, powinieneś skonsultować się z hematologiem.

Wizyta w gabinecie hematologa wygląda dość standardowo. Lekarz przede wszystkim opiera diagnozę na wynikach badań i szczegółowym wywiadzie. Lekarz dopytuje nie tylko o przebyte choroby, ale również o schorzenia, które pojawiały się w rodzinie. Przed wejściem do gabinetu warto przygotować sobie listę objawów oraz pytań, które będziesz chciał zadać lekarzowi, tak, by o niczym nie zapomnieć. Aby skrócić czas oczekiwania na diagnozę, możesz na wizytę udać się już z kompletem podstawowych badań. Podstawowe badania hematologiczne to oczywiście morfologia krwi, ale również OB, CRP, badanie poziomu retikulocytów i badanie płytek krwi metodą komorową. W zależności od rodzaju schorzenia lub wystąpienia niepewności co do diagnozy, lekarz może zlecić również dodatkowe badania, takie jak USG jamy brzusznej, biopsja szpiku kostnego, biopsja węzłów chłonnych, badania genetyczne i inne.

Hematolodzy

lek. Monika Szarejko

Hematolog

Lek. med. Monika Szarejko jest hematologiem, pracownikiem Kliniki Hematologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem i leczeniem: niedokrwistości, nadpłytkowości, skaz krwotocznych, niedoborów odporności, mastocytozy, białaczki szpikowej i limfatycznej, chłoniaków, szpiczaka plazmocytowego i pierwotnego włóknienia szpiku.

Zarezerwuj wizytę

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta
dr n. med. Magdalena Kozłowska Neurolog, Program NeuroCovid