Logopeda / Neurologopeda Gdańsk

Strona główna » Logopeda / Neurologopeda

Praca logopedy czy neurologopedy może kojarzyć się głównie z terapią dla dzieci. Nie ma to nic wspólnego z prawdą – z pomocy neurologopedy bardzo często korzystają również dorośli.

Kłopoty z mową dotyczą nie tylko dzieci. Jednym z problemów, z jakimi mierzą się dorośli, jest afazja, czyli zaburzenia mowy najczęściej będące wynikiem urazu mózgu. Czy wiesz, że co 8 minut ktoś w Polsce dostaje udaru mózgu? Aż 50% przypadków udarów skutkuje poważnym komplikacjami zdrowotnymi, w tym zaburzeniami mowy, pisania, czytania, liczenia oraz rozumienia. W takich sytuacjach aparat mowy teoretycznie nadal jest sprawny, ale nie spełnia swoich funkcji. Jedynym sposobem na przywrócenie pełnej lub chociaż częściowej sprawności jest odpowiednia terapia, za której przeprowadzenie odpowiedzialny jest właśnie neurologopeda.

Neurologopeda zajmuje się również terapią osób z zaburzeniami spożywania posiłków – czyli problemami z żuciem i połykaniem o podłożu neurologicznym. Specjalista ten pomaga też osobom zmagającym się z zaburzeniami jakościowymi związanymi z emisją głosu, takimi jak chrypka czy chwilowe zaniki głosu.

Pomoc specjalistów jest niezwykle istotna w odzyskiwaniu sprawności mowy, jednak najważniejsza jest odpowiednia motywacja oraz samodyscyplina. Pacjent, oprócz regularnych wizyt u neurologopedy, powinien pracować jak najwięcej samodzielnie w domu, ponieważ tylko regularne, systematyczne i kontrolowane przez specjalistę ćwiczenia mogą przynieść pożądany efekt.

 

W czym pomoże Ci neurologopeda?

Terapię u neurologopedy powinny rozważyć osoby, które cierpią na zaburzenia mowy będące wynikiem problemów neurologicznych, a także urazów czy wypadków.

Pierwsza konsultacja u neurologopedy ma za zadanie określenie stopnia i rodzaju zaburzenia – wyróżnić można wśród nich afazję, jąkanie, a także problemy z połykaniem, ssaniem i żuciem. Specjalista, opierając się na wywiadzie, historii choroby i badaniach, indywidualnie dobiera terapię. Neurologopeda może zaproponować ćwiczenia głosowe, słuchowe i oddechowe, a także zastosować odpowiednio dopasowany masaż logopedyczny lub regulujący. Specjalista podczas wizyt stosuje również metodę werbo-tonalną oraz integracji sensorycznej.

Odzyskiwanie sprawności mowy to proces, dlatego konsultacje z neurologopedą rzadko ograniczają się do jednej wizyty. Zwykle jest to cały cykl, podczas którego specjalista kontroluje postępy, modyfikuje terapię oraz ćwiczy z pacjentem. Terapia odbywa się od 1 do 5 razy w tygodniu – częstotliwość uzależniona jest od stopnia zaawansowania zaburzeń oraz osiąganych efektów.

Terapia prowadzona przez neurologopedę obejmuje nie tylko stymulację nadawania mowy, ale również jej odbioru. Specjalista skupia się na wyćwiczeniu procesu powtarzania oraz nawiązywania dialogu. Podczas wizyt może zostać przeprowadzona również reedukacja umiejętności pisania i czytania.

Wybierając się na pierwszą wizytę u neurologopedy, koniecznie przygotuj pełną dokumentację medyczną, historię choroby, a także wypisy ze szpitala, jeśli schorzenie, które spowodowało problemy logopedyczne, wymagało hospitalizacji.

Logopedzi / Neurologopedzi

mgr Anna Brych

Logopeda / Neurologopeda, Logopeda / Neurologopeda dziecięcy

Zarezerwuj wizytę

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

Prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
dr hab. n. med. Dagmara Hering Hipertensjolog, Kardiolog
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta