Pediatra Gdańsk

Strona główna » Pediatra

Pediatra jest lekarzem zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób dzieci i młodzieży do 18 roku życia. To specjalista, który dysponuje rozległą wiedzą niemal z każdej dziedziny medycyny. Pediatra jest lekarzem pierwszego kontaktu, do którego trafiają dzieci z problemami różnego rodzaju – od braku apetytu po podejrzenie nowotworu. Powinien on szybko i trafnie potrafić zdiagnozować lub określić ryzyko chorób i wdrożyć odpowiednie leczenie lub skierować do lekarza specjalisty. Praca ta wiąże się więc z ogromną odpowiedzialnością, a oprócz tego wymaga od lekarza dużej dawki cierpliwości i empatii w stosunku do małego człowieka.

Pediatra zajmuje się nie tylko diagnozowaniem i leczeniem chorób dziecięcych, ale również czuwa nad ich rozwojem od pierwszych miesięcy życia. To właśnie wtedy maluch po raz pierwszy spotyka się z lekarzem na wizycie patronażowej, podczas której pediatra bada stan ogólny dziecka, waży je i mierzy oraz ustala plan szczepień.

Wielu rodziców zastanawia się, jak wybrać dobrego pediatrę – takiego, do którego będą mieli zaufanie i bez obaw powierzą mu zdrowie swojego dziecka. Przede wszystkim lekarz powinien mieć rozległą i aktualną (o aktualizowaniu wiedzy niestety czasami zapominają lekarze z bardzo dużym stażem) wiedzę na temat zdrowia dziecka. To jednak nie wszystko. Pediatra powinien mieć również odpowiednie podejście do malucha, wykazywać się cierpliwością oraz potrafić odwrócić uwagę dziecka podczas badania. Zwróć uwagę również na to, jak Ty czujesz się przy danym lekarzu. Rozmawiając z pediatrą swojego dziecka, powinieneś czuć się swobodnie i bez skrępowania – dzięki temu bez obaw będziesz mógł zadać mu wszystkie pytania, nawet te, które wydają Ci się banalne.

W czym pomoże Ci pediatra?

Od pierwszych miesięcy życia Twojego dziecka, aż do uzyskania przez nie pełnoletności, odwiedzicie gabinet pediatry dziesiątki razy. Do lekarza powinniście udać się każdorazowo, jeśli jakiś objaw chorobowy Cię zaniepokoi (kontrola lekarska jest szczególnie istotna w przypadku najmłodszych dzieci). Skontroluj stan zdrowia malucha u pediatry, jeśli zauważysz:

 • podwyższoną temperaturę (wg statystyk gorączka u dzieci jest najczęstszym objawem, z jakim zgłaszamy się do lekarza, jednak jeśli dziecko ma powyżej 6 miesięcy, a temperatura oscyluje wokół 38 stopni Celsjusza, możesz odczekać 3 dni, zanim udasz się do lekarza, podając jedynie środki przeciwgorączkowe),
 • kaszel,
 • nieustępujący katar,
 • nadmierna płaczliwość lub odwrotnie – senność i osowiałość,
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęty brzuszek, zaparcia lub biegunki),
 • brak apetytu, trudności ze ssaniem,
 • wysypka i inne zmiany skórne,
 • ślinienie się,
 • zezowanie (pamiętaj, że czasami dzieci do ukończenia 1 roku życia zezują i nie świadczy to o niczym złym – tego rodzaju zezowanie samo mija z wiekiem),
 • opóźniony rozwój ruchowy,
 • nadpobudliwość i trudności z koncentracją.

Wizyta u pediatry często konieczna jest również, kiedy dziecko jest zdrowe. Maluch powinien być poddawany regularnym wizytom kontrolnym, obowiązkowym oraz (jeśli się na to zdecydujesz) dodatkowym szczepieniom.

Pediatrzy

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

Prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta
dr hab. n. med. Tomasz Szmuda Neurochirurg, Neurochirurg dziecięcy
dr n. med. Magdalena Kozłowska Neurolog, Program NeuroCovid