Pielęgniarka Gdańsk

Strona główna » Pielęgniarka

Pielęgniarka to osoba sprawująca opiekę medyczną nad pacjentem i mająca z nim bezpośredni i najczęstszy kontakt. Jaki jest zakres obowiązków pielęgniarki? Ogromny – często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo. Przede wszystkim jednak pielęgniarki realizują zlecenia lekarzy w zakresie wykonania badań niezbędnych do diagnostyki, a także podawanie leków, zmienianie opatrunków, asystowanie lekarzowi oraz przygotowują pacjentów do zabiegów.

Pielęgniarka tak naprawdę towarzyszy człowiekowi w różnych momentach jego życia, od narodzin aż po moment śmierci. Pielęgniarki oraz położne asystują lekarzowi w trakcie odbierania porodu – czy to naturalnego, czy poprzez cesarskie cięcie. Opiekują się również starszymi, schorowanymi osobami. Pielęgniarki pracują w szpitalach, prywatnych klinikach, ośrodkach zdrowia, na blokach operacyjnych, na oddziałach położniczych, w hospicjach, sanatoriach i szkołach. Jeśli jest taka konieczność, przyjeżdżają również do domu chorego i tam sprawują nad nim opiekę.

W zawodzie pielęgniarki, oprócz rozległej i aktualnej wiedzy medycznej, wyjątkowo ważne są również empatia, życzliwość i nieustanna chęć niesienia pomocy. Praca ta łączy się z odpowiedzialnością za zdrowie i życie drugiego człowieka, dlatego pielęgniarki powinny umieć również perfekcyjnie radzić sobie w sytuacjach stresowych. W związku z tym, że zakres obowiązków pielęgniarek jest bardzo szeroki, osoby chcące wykonywać ten zawód powinny być również elastyczne, szybko i chętnie się uczyć oraz lubić kontakt z ludźmi. Ze względu na bardzo wysokie wymaganie i ogromną odpowiedzialność za ludzkie życie, w Polsce każdego roku kształci się za mało pielęgniarek – na 1000 mieszkańców przypada ich jedynie 5.

W czym pomoże Ci pielęgniarka?

W całym swoim życiu będziesz miał do czynienia z dziesiątkami, jeśli nawet nie setkami pielęgniarek. Spotkasz je w swojej przychodni rejonowej, w szpitalu, w szkole, podczas prywatnych wizyt u specjalistów, podczas pobytu w sanatorium i w wielu innych miejscach. Ich pomoc bywa nieoceniona w procesie dochodzenia do zdrowia.

Najogólniej rzecz ujmując, do zakresu obowiązków pielęgniarki należą świadczenia: pielęgnacyjne, zapobiegawcze, diagnostyczne, rehabilitacyjne, lecznicze oraz wchodzące w zakres promocji zdrowia. Co to dokładnie oznacza? To pielęgniarka będzie dbała o to, byś podczas pobytu w szpitalu otrzymał wszystkie swoje leki o odpowiednich porach. Pielęgniarka pobiera również krew do badań, robi zastrzyki oraz przeprowadza podstawowe pomiary, takie jak np. ciśnienie czy pomiar temperatury ciała. Najprawdopodobniej to właśnie pielęgniarka trafi do Twojej sali jako pierwsza, kiedy będzie dziać się coś niepokojącego i to ona, jeśli będzie to konieczne, wezwie lekarza.

Pielęgniarki odpowiadają również za robienie opatrunków, przygotowywanie pacjentów do zabiegów i badań oraz asystowanie podczas ich przebiegu. Ich zadaniem jest również karmienie i dbanie o higienę ciężko chorych pacjentów, którzy nie mogą tego zrobić sami, a także… udzielanie pacjentom wsparcia psychicznego.

Jak widzisz, trudno nawet wymienić wszystkie obszary, w których pomoże Ci pielęgniarka. Oprócz wymienionych wyżej czynności związanych z dbaniem o pacjenta, pielęgniarki wypełniają również całą dokumentację – historie pielęgnowania, raporty, zalecenia itd.

Pielęgniarki

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

Prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
dr hab. n. med. Dagmara Hering Hipertensjolog, Kardiolog
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta