Reumatolog Gdańsk

Strona główna » Reumatolog

Badania wykazują, że aż 400 000 Polaków cierpi na zapalne choroby reumatyczne. Każda z tych osób przynajmniej raz w życiu powinna udać się na wizytę do reumatologa, który nie tylko zdiagnozuje schorzenie, ale również pomoże pozbyć się bólu i dyskomfortu.

ortopeda gdańsk, reumatolog gdańsk neurochirurg gdańskdobry ortopeda dziecięcy gdańsk prywatnie

Reumatolog to specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób reumatycznych kości i stawów, a także stanów zapalnych tkanki łącznej. Wbrew pozorom i powszechnemu przekonaniu reumatolog pomaga nie tylko osobom w podeszłym wieku. Szacuje się, że na bóle stawów cierpi od 5 do 30% dzieci.

Reumatologia to dziedzina medycyny pomagająca osobom, które cierpią na przewlekłe, nawracające i intensywne bóle stawów i mięśni. Do reumatologa trafiają również osoby, które nie odczuwają ulgi po leczeniu zaproponowanym przez lekarza pierwszego kontaktu.

Nie wiesz, czy ze swoimi dolegliwościami udać się do ortopedy, czy do reumatologa? Gabinet ortopedy wybierz wtedy, gdy doznałeś nagłego urazu lub gdy dolegliwości bólowe związane są z wadami wrodzonymi. Reumatolog pomoże wtedy, kiedy ból mięśni, kości czy stawów nie jest związany z wypadkiem, nie działają na niego leki przeciwbólowe, a ból jest intensywny i utrudniający codzienne funkcjonowanie.

Jeśli wybierasz się do reumatologa, musisz być gotowy na to, że na pierwszej wizycie może nie paść ostateczna diagnoza. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, zapyta o przyjmowane leki, przebyte choroby i choroby w rodzinie oraz przeprowadzi badania sprawdzające funkcje stawów i mięśni, a także sprawdzi stan węzłów chłonnych, paznokci i skóry. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że zleci również wykonanie dodatkowych badań, takich jak RTG kości, badania krwi i moczu, USG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

W czym pomoże Ci reumatolog?

Reumatyczne dolegliwości bólowe mogą przytrafić się każdemu – nie tylko osobom starszym. Dlatego, jeśli dostrzeżesz u siebie niepokojące objawy, umów się do specjalisty i skontroluj, czy z Twoim zdrowiem wszystko jest w porządku. Symptomy, które powinny zwrócić Twoją uwagę to m.in.:

  • przewlekły lub nawracający intensywny ból mięśni i stawów,
  • ból występujący nie tylko w jednym miejscu, ale w kilku (czasami objawy występują symetrycznie po obu stronach ciała),
  • podwyższona temperatura ciała lub obrzęk towarzyszące dolegliwościom bólowym,
  • trudności w poruszaniu się, schylaniu, podnoszeniu przedmiotów,
  • problemy z utrzymaniem przedmiotów w palcach,
  • okolice stawów są zaczerwienione, szczególnie po przebudzeniu.

Najczęściej spotykane choroby, których leczeniem zajmuje się reumatolog to m.in.: łuszczycowe zapalenie stawów, zwyrodnienia stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, osteoporoza, gorączka reumatyczna, sarkoidoza, fibromialgia, dysplazje kostno-stawowe, a także przewlekłe stany zapalne tkanki łącznej, jak np. toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa czy przewlekłe niezakrzepowe zapalenia naczyń.

Jeśli jakiekolwiek objawy Cię niepokoją, nie zwlekaj z umówieniem się do specjalisty – już jedna wizyta i wdrożenie leczenia może pomóc i poprawić komfort życia.

Reumatolodzy

lek. Katarzyna Gałecka

Reumatolog

Lek. med. Katarzyna Gałecka w zawodzie pracuje od 1999 r. Początkowo pracowała w Klinice Toksykologii UCK GUMed, a od 2008 roku pracuje w Klinice Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK – dawna Akademia Medyczna). Od stycznia 2015 pracuje także w poradni reumatologicznej (układowych chorób tkanki łącznej) przy UCK GUMed w Gdańsku. Jest także nauczycielem akademickim w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Lek. med. Katarzyna Gałecka zajmuje się leczeniem m.in. chorób zwyrodnieniowych, reumatoidalnego zapalenia stawów, dny moczanowej, osteoporozy, twardziny, tocznia rumieniowatego układowego, bólów reumatologicznych, łuszczycowego zapalenia stawów, sarkoidozy czy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa.

Zarezerwuj wizytę

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta
dr n. med. Magdalena Kozłowska Neurolog, Program NeuroCovid