Endokrynolog dziecięcy Gdańsk

Strona główna » Endokrynolog dziecięcy

Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem zaburzeń działania gruczołów wydzielania wewnętrznego. Kiedy praca jednego z tych gruczołów zostanie w jakiś sposób zaburzona, w organizmie dochodzi do stanu chorobowego, nazywanego zaburzeniami hormonalnymi. O zaburzeniach mówimy zwykle, kiedy jakiegoś hormonu jest za dużo lub za mało, by organizm mógł prawidłowo i harmonijnie funkcjonować.

Hormony to kluczowy regulator metabolizmu, odpowiadający za proces wzrostu oraz przebieg dojrzewania płciowego. Endokrynolog dziecięcy najczęściej zajmuje się nieprawidłowościami właśnie w zakresie tych dwóch obszarów. Do zakresu jego działalności należy również leczenie schorzeń związanych z pracą tarczycy, przytarczyc, przysadki mózgowej, podwzgórza, jajników, jąder i nadnerczy. Endokrynolog dziecięcy przyjmuje nie tylko małe dzieci, ale również nastolatków do 18 roku życia.

Należy pamiętać o tym, że niedobory lub nadmiar hormonów mogą występować u dziecka już momentu narodzin – na początku jednak te nieprawidłowości nie dają żadnych objawów. Mimo to, po rozpoznaniu jakichkolwiek symptomów, warto jak najszybciej udać się do specjalisty, ponieważ najlepsze efekty leczenia uzyskiwane są w przypadku dzieci, u których postawiona została wczesna diagnoza. Dobrze jest mieć świadomość tego, że choroby endokrynologiczne są dziedziczne. Jeśli w bliskiej rodzinie są osoby zmagające się z zaburzeniami hormonalnymi, warto zbadać dziecko pod tym kątem.

W czym pomoże endokrynolog dziecięcy?

Wizytę u endokrynologa dziecięcego należy rozważyć przede wszystkim wtedy, kiedy zauważysz, że Twoje dziecko jest dużo niższe niż rówieśnicy lub że nagle przestało rosnąć, a jego rówieśnicy stają się coraz wyżsi. Uwagi wymaga również sytuacja, kiedy dziecko jest zbyt wysokie lub nagle zaczyna zbyt szybko rosnąć. Oczywiście nie ma potrzeby konsultowania z lekarzem zwykłych, naturalnych różnic wzrostu między dziećmi – nie ma nic złego w tym, że Twoje dziecko jest najniższe lub najwyższe w klasie, jednak różnica mimo wszystko nie jest drastyczna. Porady lekarza wymagają duże, widoczne na pierwszy rzut oka dysproporcje. Jak ocenić, czy dziecko rośnie prawidłowo? Istnieją specjalistyczne siatki centylowe oraz określone ramy prawidłowego tempa wzrastania dziecka w różnym wieku. Według nich zdrowe dziecko powinno rosnąć:
– 7 cm na rok do 3. r.ż.,
– 6 cm na rok od 3. do 5. r.ż.,
– 5 cm na rok od 4. do 10. r.ż.

Endokrynolog może pomóc również w niektórych przypadkach nadwagi u dzieci. Zanim jednak zasięgniesz porady specjalisty, przeanalizuj dietę oraz tryb życia dziecka – jeśli sam widzisz, że pozostawia wiele do życzenia, być może trafniejszą decyzją będzie wizyta u dietetyka. Jeśli jednak dziecko tyje bez przyczyny, mimo że zdrowo się odżywia i jest aktywne fizycznie, wizyta u endokrynologa jest jak najbardziej wskazana.
Do endokrynologa należy udać się również, jeśli zauważysz nieprawidłowości w procesie dojrzewania u Twojego dziecka – kiedy u kilkulatka zacznie pojawiać się owłosienie łonowe czy trądzik lub gdy u 14-latka brakuje jakichkolwiek objawów dojrzewania płciowego.

Endokrynolodzy dziecięcy

prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec

Endokrynolog dziecięcy, Diabetolog dziecięcy

Specjalista pediatrii, endokrynologii, diabetologii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Wiceprzewodnicząca Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członkini Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, Komitetu Rozwoju Człowieka Polskiej Akademii Nauk,  Komisji Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej

Aktywnie uczestniczy na szczeblu ministerialnym w poprawie organizacji diagnostyki i leczenia chorób diabetologicznych i endokrynologicznych. Miała bezpośredni udział w uzyskaniu refundacji leczenia osobistymi pompami insulinowymi u dzieci i osób dorosłych chorych na cukrzycę typu 1 do 26 roku życia oraz refundacji elektrod do systemu ciągłego monitorowania glikemii (CGM) i do systemu monitorowania glikemii poprzez skanowanie (FGM). Jest członkiem Ekspertów przy Ministrze Zdrowia w dziedzinie leczenia cukrzycy do realizacji zadań w ramach projektu Map Potrzeb Zdrowotnych. Bezpośrednio uczestniczyła także w tworzeniu i powołaniu nowego stanowiska – edukatora ds. diabetologii – który został wpisany do Taryfikatora Kwalifikacyjnego Stanowisk Medycznych.

Współtwórczyni nowatorskiej terapii cukrzycy typu 1 komórkami T regulatorowymi u dzieci (TREG).

Zarezerwuj wizytę

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_contains() in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php:373 Stack trace: #0 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(358): Smush\Core\Parser\Parser->sanitize_value('href') #1 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(157): Smush\Core\Parser\Parser->is_safe('href') #2 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(120): Smush\Core\Parser\Parser->get_element_attributes('<link href="htt...', 'https://zdrowyp...') #3 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-page-parser.php(35): Smush\Core\Parser\Parser->get_elements_with_image_attributes('<! in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php on line 373