Psychiatra Gdańsk

Strona główna » Psychiatra

Psychiatra zajmuje się leczeniem i diagnozowaniem zaburzeń w sferze psychiki, które dotyczą kontaktów z otoczeniem oraz uczuć, emocji, postrzegania świata czy sposobu myślenia. W większości przypadków choroby te nie dają żadnych widocznych objawów cielesnych – wszystko dzieje się w głowie pacjenta.

neurolog logopeda neurologopeda hematolog coach zdrowia endokrynolog psychiatra gdańsk

Psychiatra, w przeciwieństwie do psychologa, jest lekarzem z wykształceniem medycznym, który może wypisywać recepty i kierować do szpitala. Psycholog natomiast jest absolwentem studiów psychologicznych, udziela wsparcia psychicznego i prowadzi psychoterapię, nie jest jednak uprawniony do przepisywania leków.

Wokół zawodu psychiatry narosło wiele mitów, a chorzy często, nawet mając świadomość istnienia swoich zaburzeń, odwlekają wizytę u specjalisty, w obawie, że będą negatywnie postrzegani przez społeczeństwo. Chorzy równie często nie zauważają u siebie problemu i nie przekonują ich nawet rozmowy z bliskimi, którzy widzą, że dzieje się coś złego. Wizyta u psychiatry, szczególnie ta pierwsza, zawsze wiąże się z dużym stresem. Te emocje, choć zupełnie zrozumiałe, są całkowicie niepotrzebne – wizyty w gabinecie psychiatry przeprowadzane są w spokojnej atmosferze, a pacjent może czuć się podczas nich całkowicie bezpiecznie. Lekarz na pierwszej wizycie przeprowadzi szczegółowy wywiad, który pomoże my w postawieniu diagnozy. Zapyta nie tylko o niepokojące objawy, ale również m.in. o życie uczuciowe, relacje rodzinne, sytuację życiową, stan zdrowia fizycznego, jakość snu oraz apetyt.

W czym pomoże Ci psychiatra?

Co czwarty Polak przynajmniej raz w swoim życiu w mniejszym lub większym stopniu doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym. Decyzja o udaniu się do psychiatry nie jest łatwa. Trudno zauważyć zaburzenia i nieprawidłowości u siebie, często to ktoś bliski lub lekarz rodzinny czy psycholog sugerują konieczność wizyty u psychiatry. Warto rozważyć konsultację ze specjalistą, jeśli u siebie lub u kogoś swoich bliskich zauważysz objawy, takie jak:

  • nagłe zmiany i wahania nastroju,
  • zmiany w relacjach międzyludzkich, izolowanie się, unikanie kontaktu z rodziną
  • niechęć do aktywności u osoby, która do tej pory była bardzo aktywna,
  • widocznie niezrozumiały, niejasny styl wypowiedzi,
  • przypisywanie innym złych zamiarów,
  • lęki i nieustanny niepokój,
  • słyszenie głosów, dostrzeganie nieistniejących rzeczy,
  • smutek, przygnębienie, brak radości z życia,
  • uczucie bezradności i samotności.

Choroby, których diagnostyką i leczeniem zajmuje się psychiatra to przede wszystkim: depresja, schizofrenia, stany lękowe i fobie, uzależnienia, zaburzenia osobowości, omamy i urojenia, zaburzenia afektywne-dwubiegunowe, psychozy i manie, zespół stresu pourazowego, zaburzenia odżywiania, myśli i skłonności samobójcze, zaburzenia seksualne.

Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i postawieniu diagnozy zaproponuje przebieg leczenia. W przypadku zastosowania leków farmakologicznych chory zostanie poinformowany o sposobie dawkowania oraz o tym, jak dany lek wpłynie na jego samopoczucie. Pacjent, który przyjmuje leki, musi być pod stałą kontrolą psychiatry, który na każdej wizycie ocenia skuteczność działania leku i ewentualnie modyfikuje dawkę lub zmienia rodzaj leczenia.

Psychiatrzy

lek. Jacek Stasiuk

Psychiatra, Program NeuroCovid

Lek. med. Jacek Stasiuk jest lekarzem specjalistą psychiatrii, w trakcie studiów doktoranckich na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Aktualnie jest w trakcie szkolenia certyfikującego terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT) w Behavioral Tech, Seattle, USA.
W swojej pracy stosuje podejście holistyczne, skupia się nie tylko na doborze odpowiedniej farmakoterapii, ale także na łączeniu jej z oddziaływaniami psychoterapeutycznymi, psychoedukacją i profilaktyką zdrowia psychicznego. W praktyce lekarskiej stosuje elementy terapii dialektyczno-behawioralnej.
Jest uczestnikiem i współorganizatorem szkoleń i konferencji, szczególnie angażuje się w działania na rzecz osób z problemami regulacji emocji, zwłaszcza z zaburzeniami osobowości z pogranicza (borderline) i ich bliskich.
Jest jednym z założycieli i aktywnych członków Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (PTDBT). Pracuje z młodzieżą i osobami dorosłymi.
Lek. med. Jacek Stasiuk pomaga w leczeniu m.in. depresji, schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, nerwicy, zaburzeń lękowych, zaburzeń emocjonalnych, zaburzeń osobowości, bezsenności, psychoz, zaburzeń zachowania, nerwicy natręctw, zaburzeń koncentracji, otępień czy uzależnień.

Zarezerwuj wizytę

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta
dr n. med. Magdalena Kozłowska Neurolog, Program NeuroCovid