Próba wysiłkowa

Strona główna » Próba wysiłkowa
dobry kardiolog sportowy gdańsk prywatnie

Próba wysiłkowa, zwana też EKG wysiłkowym, pozwala na ocenę wydolności fizycznej organizmu i pokazuje, jak pracuje serce w czasie wysiłku, generującego większe zapotrzebowanie na tlen. Podczas badania pacjent jeździ na specjalnie przystosowanym rowerze stacjonarnym lub chodzi po bieżni.

Próba wysiłkowa pozwala na ocenę skuteczności leczenia kardiologicznego, diagnozę chorób serca lub określenie rokowania po przebytym zawale.

Próba wysiłkowa elektrokardiograficzna powinna zostać zlecona przez lekarza w następujących przypadkach:

  • podejrzenie choroby wieńcowej, w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby,
  • przebyty zawał serca (nie wcześniej niż dwie doby po jego wystąpieniu),
  • stwierdzona niedomykalność zastawki aortalnej serca lub blok serca stopnia III, by ocenić wydolność fizyczną pacjenta,
  • wszczepiony symulator serca, by ocenić czy działa on prawidłowo.

EKG wysiłkowe to nieinwazyjne badanie, niewymagające żadnych przygotowań. Należy pamiętać jedynie o tym, by odstawić leki, których działanie może zaburzyć zapis EKG (dopytaj lekarza, czy leki, które zażywasz, do nich należą), nie jeść i nie palić tytoniu 3h przed badaniem oraz przez 12h przed testem nie podejmować dużego wysiłku fizycznego.

Próby wysiłkowej bezwzględnie nie należy wykonywać u pacjentów z zapaleniem mięśnia sercowego lub osierdzia, ciężkim zwężeniem zastawki aortalnej lub świeżym zawałem serca (do dwóch dni po jego wystąpieniu).

Próba wysiłkowa prywatnie – przebieg badania

EKG wysiłkowe zawsze przeprowadzane jest w obecności lekarza w sali, w której znajdują się również przyrządy niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy. Próba jest bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem, jednak ze względu na to, że wykonywana jest zwykle u pacjentów z obciążonym wywiadem kardiologicznym, zdarzają się zasłabnięcia i omdlenia.

Pacjent, który zgłosi się do lekarza w celu wykonania próby wysiłkowej, zostanie poproszony o rozebranie się od pasa w górę, a na jego klatce piersiowej i plecach umieszczone zostaną specjalne elektrody (6 na klatce piersiowej i 4 na plecach). Na ręce pacjenta zapięty zostanie mankiet służący do pomiaru ciśnienia. Gdy pacjent jest przygotowany, wolnym tempem zaczyna chodzić po bieżni bądź pedałować na rowerku. Zapis EKG wykonywany w czasie rzeczywistym pokazuje, jak pracuje serce. Tempo i obciążenie ćwiczeń jest stopniowo zwiększane przez lekarza. Badanie wykonywane jest do momentu, kiedy zostaje osiągnięta maksymalna, ustalona wcześniej częstotliwość rytmu serca lub u pacjenta pojawią się niepokojące objawy. Praca serca pacjenta monitorowana jest również przez 6-8 minut po zakończeniu ćwiczeń.

Ile trwa próba wysiłkowa?

Próba wysiłkowa zwykle trwa ok. 20 min. Może być jednak przerwana wcześniej, jeśli u pacjenta wystąpi jeden z poniższych objawów:

  • pojawienie się bólu, któremu towarzyszą zmiany w EKG,
  • spadek skurczowego ciśnienia tętniczego o 10 mmHg,
  • zawroty głowy, zasinienie lub bladość skóry,
  • ból dławicowy,
  • pojawienie się zmian w EKG,
  • utrwalony częstoskurcz komorowy oraz blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia,
  • trudności w monitorowaniu ciśnienia tętniczego lub rejestracji EKG,
  • prośba pacjenta.