Ortopeda Gdańsk

Strona główna » Ortopeda

Ortopeda zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób narządu ruchu, czyli kości, więzadeł, stawów i mięśni. Ortopedia to dziedzina medycyny obejmująca np. wady postawy, stany zapalne, choroby nowotworowe, schorzenia układu mięśniowego. Z ortopedią ściśle związana jest również traumatologia, czyli chirurgia urazowa.

ortopeda gdańsk, reumatolog gdańsk neurochirurg gdańskdobry ortopeda dziecięcy gdańsk prywatnie

Ortopeda zajmuje się nie tylko leczeniem urazów, ale również profilaktyką, szczególnie w przypadku dzieci. To właśnie ortopeda jest jednym z pierwszych specjalistów, do którego trafia noworodek. Każde dziecko kilka tygodni po porodzie powinno być skontrolowane przez ortopedę w celu wykluczenia dysplazji stawów biodrowych. Kontrola polega zwykle na badaniu fizykalnym i wykonaniu USG bioder.

Wizyta u ortopedy, jak większość wizyt u specjalistów, rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu. Warto do takiej rozmowy przygotować się wcześniej i zapisać na kartce przebyte choroby, dokuczające objawy oraz choroby, które występowały w rodzinie – tak, by w gabinecie nie zapomnieć o niczym istotnym. Na wizytę dobrze jest również zabrać ze sobą wyniki wszystkich wykonywanych dotychczas badań, szczególnie USG i RTG. Jeśli zachodzi konieczność, ortopeda skieruje pacjenta na dodatkowe badania, np. tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny, które pomogą wykryć zmiany w strukturze kości, stawów czy więzadeł Leczenie, jakie zwykle wdrażane jest przez ortopedę, obejmuje zazwyczaj wprowadzenie leków rozkurczowych lub przeciwzapalnych czy skierowanie pacjenta na fizjoterapię (m.in. ćwiczenia rehabilitacyjne, masaże czy elektroterapia). Jeśli to konieczne, lekarz może również zadecydować o skierowaniu na operację.

W czym pomoże Ci ortopeda?

Pierwszym sygnałem, który skłania do wizyty u ortopedy jest ból – to on świadczy o urazach, złamaniach, zwichnięciach czy chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Pacjenci do ortopedy trafiają najczęściej po doznaniu nagłych urazów dotyczących układu ruchu (statystyki pokazują, że dużo bardziej narażeni na urazy kończyn jesteśmy latem – wtedy ma miejsce ponad 70% wszystkich wypadków). Z porady tego specjalisty korzystają również osoby cierpiące na bóle stawów, mięśni oraz kręgosłupa. Dolegliwościom bólowym towarzyszą też zwykle stany zapalne. Ortopeda zajmuje się również problemami z ruchomością kończyn oraz występowaniem obrzęków. Do poradni ortopedycznej mogą również zgłosić się osoby zauważające u siebie charakterystyczne strzelania lub trzeszczenia w stawach.

Ortopeda jest lekarzem o bardzo szerokim zakresie kompetencji, jednak najczęściej zajmuje się leczeniem schorzeń, takich jak:

 • stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia i złamania,
 • choroby kręgosłupa (m.in. zmiany zwyrodnieniowe, przepuklina dyskowa, dyskopatie, stenoza lędźwiowa, rwa kulszowa),
 • wady postawy (m.in. lordoza, skolioza, kifoza, płaskostopie, stopa szpotawa)
 • zmiany przeciążeniowe (m.in.: ostroga piętowa, zespół cieśni kanału nadgarstka, łokieć tenisisty, kolano biegacza),
 • jałowa martwica kręgosłupa (inaczej choroba Scheuermanna),
 • wady wrodzone (m.in. kręcz szyi),
 • przykurcz Dupuytrena (powstawanie guzków na palcach),
 • chrzęstniakowatość (inaczej choroba Olliera),
 • stany zapalne stawów i kości,
 • nowotwory kości,
 • choroby bioder,
 • przeciążenia.

Ortopedzi

lek. med. Dariusz Kiepek

Ortopeda, Ortopeda dziecięcy

Lek. med. Dariusz Kiepek pracuje jako starszy asystent na oddziale ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Studia medyczne ukończył na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). W kręgu jego szczególnych zainteresowań leży chirurgia stopy oraz traumatologia narządu ruchu.

Lek. med. Dariusz Kiepek zajmuje się leczeniem m.in. palucha koślawego, chorób stopy i stawu skokowego, metatarsalgii, ostróg piętowych, złamań, zwichnięć, skręceń, wad postawy i wad stóp u dorosłych oraz u dzieci od 4 roku życia.

Zarezerwuj wizytę

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta
dr n. med. Magdalena Kozłowska Neurolog, Program NeuroCovid