Echo serca

Strona główna » Echo serca
dobry kardiolog gdańsk

Echokardiografia to bezpieczne i nieinwazyjne badanie obrazowe, pozwalające wykryć wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca. Echo serca umożliwia ocenę przepływu krwi, funkcjonowania jam i zastawek oraz naczyń wchodzących i wychodzących z serca. Badanie echokardiografii serca wykorzystuje działanie fal ultradźwiękowych, które odbijając się od badanego narządu, dają jego obraz na podłączonym do urządzenia monitora.

Wskazaniem do wykonania tego badania są m.in. niewyjaśnione omdlenia, wykryte wcześniej szmery w sercu, bóle niewiadomego pochodzenia oraz problemy z rytmem serca. Echokardiografię powinny również wykonać osoby chorujące na chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, chorobę zakrzepowo-zatorową czy wady zastawek. Badanie to jest również polecane dla osób, które przebyły udar mózgu lub zawał serca.

Najpopularniejszym i najczęściej wykonywanym badaniem jest standardowe echo serca, przeprowadzane przy pomocy głowicy, którą lekarz przykłada do klatki piersiowej pacjenta. Oprócz tego rodzaju badania wyróżnić można jeszcze trzy rodzaje echokardiografii:

1. Echokardiografia obciążeniowa – wykonywana jest, kiedy do postawienia diagnozy potrzebna jest ocena serca w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na tlen. Pacjent zwykle proszony jest o wykonanie serii ćwiczeń lub otrzymuje lek przyspieszający pracę serca.

2. Echokardiografia przezprzełykowa – polega na wprowadzeniu przez przełyk niewielkiej sondy, która dzięki temu, że znajduje się bardzo blisko serca, może dokonać dokładnych pomiarów. Pacjent przed badaniem otrzymuje znieczulenie miejscowe. Echokardiografia przezprzełykowa jest tylko uzupełnieniem klasycznego echa serca.

3. Echokardiografia kontrastowa – to tak naprawdę echo serca przezklatkowe, podczas którego pacjentowi podaje się dożylnie kontrast, umożliwiający uzyskanie lepszego obrazu podczas badania.

Echo serca prywatnie – przebieg badania

Standardowe, przezklatkowe echo serca, przebiega podobnie do zwykłego badania USG. Pacjent z odsłoniętą klatką piersiową kładzie się na leżance na plecach lub lewym boku. Lekarz przeprowadza badanie, przesuwając po skórze głowicą pokrytą specjalnym żelem. Całe badanie trwa od 15 do 45 minut. Czas zależy od warunków fizycznych pacjenta oraz jego schorzeń. W trakcie badania obraz serca wyświetlany jest na monitorze w czasie rzeczywistym.

Istotne jest to, że do badania przezklatkowego echa serca nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Inaczej jest w przypadku echokardiografii przezprzełykowej – w dniu wykonania badania pacjent powinien być na czczo.

Echo serca – normy

W trakcie echokardiografii, oprócz budowy i wielkości jam, naczyń oraz ścian serca, badana jest m.in. tzw. frakcja wyrzutowa, za pomocą której lekarz może ocenić ryzyko wystąpienia schorzeń układu krwionośnego. Określa ona, jaki procent objętości krwi przepompowywany jest z serca w trakcie jednego skurczu. Prawidłowa wartość frakcji wyrzutowej wynosi minimum 60-65%. Zbyt niskie wartości tego parametru oznaczają, że serce nie działa tak, jak powinno – jest zbyt słabe lub niewydolne. Uwaga! Ocena wyników badania echa serca jest trudna i skomplikowana, a jej dokładną analizę może wykonać tylko lekarz.

Konsultacja przy wykonywaniu echa serca

Badanie echa serca jest zawsze połączone z konsultacją kardiologiczną. Nie ma możliwości wykonania samego badania. Wyniki badań nie są łatwe do samodzielnego analizowania, dlatego należy je dokładnie omówić z kardiologiem, który oceni w sposób profesjonalny otrzymane rezultaty. Rozmowa z lekarzem pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości, specjalista zawsze przedstawia wynik badania w sposób klarowny i niewymagający wiedzy medycznej. Takie połączenie daje najlepsze rezultaty w relacji pacjenta z lekarzem oraz pomaga uniknąć wszelkich niejasności.