Doppler tętnic dogłowowych

Strona główna » Doppler tętnic dogłowowych
usg tarczycy gdańsk, usg jamy brzusznej, doppler tętnic nerkowych, doppler tętnic dogłowowych gdańsk

USG dopplerowskie to nieinwazyjne badanie pozwalające na ocenę stanu żył i tętnic oraz wykrycie ewentualnych zmian miażdżycowych. Miażdżyca to przewlekła choroba tętnic, której początki można zaobserwować już we wczesnym dzieciństwie, jednak pierwsze poważniejsze objawy pojawiają się zwykle po 50. roku życia. Czynnikami ryzyka miażdżycy są m.in.: cukrzyca, nadwaga, otyłość, nadciśnienie tętnicze i wysoki cholesterol.

Doppler tętnic dogłowowych, czyli tętnic szyjnych i kręgowych, wykonuje się w celu oceny obecności lub stopnia zaawansowania zwężeń w naczyniach oraz wielkości i morfologii blaszek miażdżycowych. Zmiany w tętnicach są czynnikiem ryzyka udaru mózgu, dlatego warto jak najwcześniej wykonać odpowiednie badania i jeśli będzie to konieczne, wdrożyć leczenie.

Wskazania do wykonania badania dopplerowskiego tętnic dogłowowych to:

  • przebyty udar mózgu lub atak niedokrwienny,
  • zawały serca występujące w wywiadzie rodzinnym,
  • miażdżyca,
  • nadciśnienie,
  • cukrzyca,
  • wysoki cholesterol,
  • nawracające omdlenia i bóle głowy,
  • szumy w uszach,
  • zaburzenia równowagi,
  • szmery nad tętnicami szyjnymi.

Prywatny Doppler tętnic dogłowowych – przebieg badania

UGS Doppler tętnic dogłowowych nie wymaga żadnego przygotowania. Jedyne, o czym należy pamiętać, to niezakładanie naszyjników oraz rezygnacja z wysokich golfów czy koszul z wysokim kołnierzem.

Jak przebiega badanie? Podczas wykonywania USG dopplerowskiego tętnic szyjnych i kręgowych będziesz leżeć na plecach. Lekarz, by mieć lepszy dostęp do badanych obszarów, może poprosić Cię o odchylenie głowy do tyłu na czas badania. Lekarz wykonujący badanie będzie z obu stron Twojej szyi przykładał specjalną głowicę aparatu dopplerowskiego, pokrytą żelem. Jak działa aparat USG? Głowica wysyła fale ultradźwiękowe, które docierają do badanych naczyń. Cząsteczki krwi odbijają fale, a sygnał przesyłany jest z powrotem do aparatu. Lekarz, analizując obraz pojawiający się na monitorze, może zobaczyć miejsca, w których przepływ krwi jest mniejszy lub znikomy). Podczas badania będziesz mógł usłyszeć również dźwięk przepływającej krwi – nieprawidłowości w szumie są również sygnałem dla lekarza, że dzieje się coś niepokojącego. Całe badanie trwa około 10-20 minut.

USG Doppler – interpretacja wyników

Obraz tętnic podczas badania USG dopplerowskiego jest widoczny na monitorze w czasie rzeczywistym. Lekarz w Prywatnym Centrum Medycznym będzie mógł od razu w trakcie badania opisać stan żył oraz porozmawiać z Tobą o ewentualnym leczeniu. Wynik badania dopplerowskiego otrzymasz w postaci opisanego przez specjalistę wykresu lub kolorowego wydruku. USG Doppler pozwala zbadać przepływ krwi w tętnicach, jednak nie umożliwia wykrycia zmian miażdżycowych w mózgu – kości czaszki uniemożliwiają swobodny przepływ fal ultradźwiękowych. Wynik badania może stanowić podstawę do skierowania Cię na dalsze leczenie specjalistyczne lub zabieg. Pamiętaj, że każde badanie powinno być zinterpretowane i przeanalizowane przez specjalistę – nigdy nie próbuj stawiać sobie ostatecznych diagnoz za pomocą informacji odnalezionych w sieci.