Neurochirurg Gdańsk

Strona główna » Neurochirurg

Neurochirurg zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu nerwowego. To do niego trafiają pacjenci, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi skutków i istnieją podejrzenia, że konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, mającego na celu wyeliminowanie lub zmniejszenie dokuczliwych objawów.

ortopeda gdańsk, reumatolog gdańsk neurochirurg gdańskdobry ortopeda dziecięcy gdańsk prywatnie

Neurochirurg diagnostykę schorzenia rozpoczyna od standardowego badania neurologicznego. Sprawdza czucie, odruchy, napięcie mięśniowe, postawę ciała oraz obecność objawów, takich jak: światłowstręt, sztywność karku czy bolesność gałek ocznych po ucisku. Jeśli zachodzi konieczność, lekarz zleca dodatkowe badania. Najczęściej wykorzystywane w diagnostyce neurochirurgicznej badania to tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Tomografia to nieinwazyjne badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie, które pozwala na uzyskanie dokładnych, wielowarstwowych, przekrojowych obrazów ciała człowieka. Rezonans magnetyczny to również badanie obrazowe, jednak wykorzystuje ono pole magnetyczne i fale radiowe. Najbardziej szczegółowym badaniem, jakie może zlecić neurochirurg, jest tomografia emisyjna, która umożliwia wykrycie choroby na bardzo wczesnym stadium rozwoju. Oprócz tego neurochirurg może zlecić również wykonanie morfologii, podstawowego badania moczu, badania płynu mózgowo-rdzeniowego, USG lub badania endokrynologicznego.

Na podstawie wyników ze wszystkich badań lekarz neurochirurg decyduje o przebiegu leczenia farmakologicznego, przeprowadza mało inwazyjne zabiegi bądź, w przypadku konieczności przeprowadzenia operacji w warunkach szpitalnych, kieruje pacjenta na oddział.

W czym pomoże Ci neurochirurg?

Szacuje się, że tylko co piąty człowiek na świecie nie doświadcza bólów kręgosłupa. Praca neurochirurga kojarzy się zwykle właśnie z leczeniem chronicznych bólów krzyża. Do neurochirurga trafiają jednak również pacjenci z innymi dolegliwościami, u których leczenie farmakologiczne wdrożone przez neurologa nie przyniosło skutku. Do neurochirurga powinny zgłosić się osoby uskarżające się na:

 • nawracające zawroty i bóle głowy,
 • drętwienie i mrowienie kończyn,
 • bóle kręgosłupa,
 • zaburzenia widzenia,
 • omdlenia, utraty równowagi,
 • problemy z koncentracją,
 • zaburzenia słyszenia,
 • drgawki,
 • zaburzenia funkcji poznawczych, czyli myślenia, pamięci, orientacji,
 • objawy psychotyczne.

Neurochirurdzy w Prywatnym Centrum Medycznym specjalizują się w diagnostyce i leczeniu obszarów mózgowia, rdzenia kręgowego, nerwów obwodowych i układu naczyniowego. Zajmują się leczeniem schorzeń, takich jak:

 • dyskopatia szyjna lub lędźwiowa,
 • przewlekłe, ostre bóle kręgosłupa,
 • guzy i zmiany nowotworowe w mózgu i kręgosłupie
 • złamania kości czaszki.
 • krwotoki wewnątrzczaszkowe,
 • choroby naczyniowe mózgu,
 • wodogłowie,
 • urazy kręgosłupa i rdzenia kręgowego,
 • przepukliny nerwowo-rdzeniowe,
 • naczyniaki,
 • uszkodzenie nerwów obwodowych,
 • nadciśnienie wewnątrzczaszkowe.

Zabiegi, jakie wykonuje neurochirurg, można podzielić na mało inwazyjne i bardziej inwazyjne. Do tych pierwszych należą m.in.: endoskopowe usunięcie przepukliny dysku, stabilizacja kręgów implantem elastycznym czy przezskórne cementowanie trzonu kręgosłupa. Do bardzo inwazyjnych zabiegów należy usuwanie guzów nowotworowych, operacje złamań kości czaszki, operacje wodogłowia oraz tętniaków mózgu. Każda z tych operacji powinna być wykonana w warunkach szpitalnych.

Neurochirurdzy

dr hab. n. med. Tomasz Szmuda

Neurochirurg

Dr hab. n. med. Tomasz Szmuda jest praktykującym neurochirurgiem, którego zainteresowania kliniczne obejmują neuroobrazowanie i chirurgię nerwowo-naczyniową. Jego dodatkowymi zainteresowaniami badawczymi i sekretną pasją są statystyki biomedyczne. Jest częstym prelegentem na międzynarodowych kongresach neurochirurgicznych z zainteresowaniem badawczym przeglądami systematycznymi. Jedną z jego pasji jest opieka mentorska dla rezydentów neurochirurgów i studentów medycyny, którzy są zainteresowani publikowaniem artykułów naukowych.

Zarezerwuj wizytę

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta
dr n. med. Magdalena Kozłowska Neurolog, Program NeuroCovid

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_contains() in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php:373 Stack trace: #0 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(358): Smush\Core\Parser\Parser->sanitize_value('href') #1 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(157): Smush\Core\Parser\Parser->is_safe('href') #2 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(120): Smush\Core\Parser\Parser->get_element_attributes('<link href="htt...', 'https://zdrowyp...') #3 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-page-parser.php(35): Smush\Core\Parser\Parser->get_elements_with_image_attributes('<! in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php on line 373