Próba dobutaminowa

Strona główna » Próba dobutaminowa
próba dobutaminowa Gdańsk prywatnie

Próba dobutaminowa jest jednym z rodzajów obciążeniowej echokardiografii serca (stres echo) wykorzystywanej w diagnostyce miażdżycy i chorób serca. Drugim typem stres echo jest badanie wykonywane podczas wysiłku fizycznego, trzeci to metoda przezprzełykowa, która polega na stymulacji serca elektrodą wprowadzana przez przełyk. Każda z metod echokardiografii obciążeniowej pozwala sprawdzić, w jaki sposób pracuje serce w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na tlen.

Próba dobutaminowa jest metodą farmakologiczną, stosowaną u osób, które nie są w stanie podjąć zwiększonego wysiłku. Stosuje się ją również w przypadkach, kiedy wynik próby wysiłkowej nie jest jednoznaczny. Dobutamina sprawia, że serce zaczyna bić szybciej – dokładnie tak, jak podczas ćwiczeń fizycznych.

Wskazaniem do wykonania badania są: podejrzenie choroby wieńcowej, nieprawidłowe EKG spoczynkowe, choroby osierdzia, nabyte zastawkowe wady serca, szmery sercowe, zaburzenie rytmu serca oraz kwalifikacja do rozległych operacji niekardiochirurgicznych w ceku oceny powikłań sercowo-naczyniowych. Przeciwwskazaniem natomiast może być nadwrażliwość na lek, migotanie przedsionków, niestabilna choroba wieńcowa oraz ostra faza zawału serca.

Próba dobutaminowa prywatnie – przebieg badania

Badanie trwa ok. 30 minut i polega na dożylnym podaniu dobutaminy poprzez wlew ciągły za pomocą wenflonu. Lek powoduje przyspieszenie akcji serca podobne do tego, jakie odczuwane jest podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Bez obaw – działanie dobutaminy jest bardzo krótkie, skutki jej działania przestaniesz odczuwać już po chwili od zaprzestania jej podawania. W trakcie badania praca serca monitorowana jest przy pomocy echokardiografii i EKG. Mierzone jest również ciśnienie tętnicze krwi. Podczas badania pacjent zwykle odczuwa przyspieszone bicie serca oraz towarzyszy mu uczucie gorąca. Może wystąpić również niepokój i mrowienie skóry. O każdym nietypowym objawie należy informować lekarza przeprowadzającego badanie.

Przed badaniem nie należy jeść przez min. 6h (można pić wodę niegazowaną małymi łykami). Jeśli pacjent przyjmuje leki z grupy B-blokerów lub lek Dilzem, powinien wcześniej skonsultować to z lekarzem – najprawdopodobniej konieczne będzie odstawienie ich na dwa dni przed badaniem. Wynik badania dostępny jest od razu po zakończeniu próby.

Próba dobutaminowa – skutki uboczne

Próba dobutaminowa jest zasadniczo bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem, a powikłania i skutki uboczne pojawiają się stosunkowe rzadko (ich częstotliwość jest podobna, jak w przypadku zwykłego EKG). Większość skutków ubocznych to łagodne dolegliwości niewymagające przerwania wykonywania badania (nudności, mrowienia skóry, bóle głowy, uczucie kołatania serca, wzrost ciśnienia tętniczego). Każdy z tych objawów mija po zatrzymaniu wlewu dobutaminy. Niebezpieczne powikłania i skutki uboczne dotyczą jedynie około 0,3% przypadków – należą do nich zawał serca oraz komorowe zaburzenia rytmu. Podczas próby dobutaminowej zdarzają się (bardzo rzadko, ale jednak) również omdlenia i zasłabnięcia.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_contains() in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php:373 Stack trace: #0 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(358): Smush\Core\Parser\Parser->sanitize_value('href') #1 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(157): Smush\Core\Parser\Parser->is_safe('href') #2 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(120): Smush\Core\Parser\Parser->get_element_attributes('<link href="htt...', 'https://zdrowyp...') #3 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-page-parser.php(35): Smush\Core\Parser\Parser->get_elements_with_image_attributes('<! in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php on line 373