Specjalista USG Gdańsk

Strona główna » Specjalista USG

Ultrasonografia to jedna z podstawowych metod diagnostycznych, pozwalająca poznać kształt, wielkość i nieprawidłowości w obrębie konkretnych narządów. USG teoretycznie może wykonywać każdy lekarz, jednak by mieć pewność, że badanie zostało wykonane i opisane jak należy, najlepiej umówić się na wizytę u specjalisty USG posiadającego dokumentujące wiedzę certyfikaty. W Polsce około 8 tys. lekarzy wykonuje badania USG. Niestety nie wszyscy dysonują odpowiednim sprzętem lub umiejętnościami, pozwalającymi na dokładne przeprowadzenie badania. Wybierając lekarza, zawsze pytaj, jakie doświadczenie ma specjalista i dowiedz się, czy posiada odpowiedni certyfikat.

usg tarczycy gdańsk, usg jamy brzusznej, doppler tętnic nerkowych, doppler tętnic dogłowowych gdańsk

Wizyta u specjalisty USG, podobnie, jak u innych lekarzy, rozpoczyna się od wywiadu. Lekarz zapyta, czy są dolegliwości, które skłoniły Cię do wykonania badania, czy ma być to jedynie profilaktyczne badanie kontrolne. Następnie lekarz poprosi o odsłonięcie części ciała, która ma być skontrolowana i przystąpi do badania. USG wykonywane jest za pomocą specjalnej sondy, która pokryta jest żelem ułatwiającym przesyłanie fal ultradźwiękowych, która pozwala na sprawdzenie wymiarów, kształtu, struktury oraz wykrycia nieprawidłowości w obrębie badanych narządów wewnętrznych. Obraz badania widoczny jest w czasie rzeczywistym na ekranie monitora, dzięki czemu lekarz od razu może komentować to co widzi oraz postawić ewentualną diagnozę. Po zakończeniu badania, otrzymasz wydrukowane zdjęcia wykonane za pomocą aparatu USG oraz szczegółowy opis, mogący być podstawą do dalszej diagnostyki, jeśli postawienie rozpoznania nie było możliwe podczas badania.

W czym pomoże Ci specjalista USG

Specjalista USG, dzięki bardo szerokiemu zakresowi zastosowania badania ultrasonograficznego, może pomóc w wykryciu wielu chorób występujących w obrębie całego organizmu. Badanie USG pozwala zbadać kształt, wielkość narządów, a także zgrubienia czy guzki w ich obrębie. Ginekologiczne badanie USG pozwala zbadać stan jajników, szyjkę i dno macicy oraz wykryć torbiele, mięśniaki czy choroby nowotworowe narządów rodnych. Badanie USG jest również nieocenione w przypadku kobiet ciężarnych – dzięki tej nieinwazyjnej metodzie lekarz może regularnie kontrolować stan płodu i oceniać, czy rozwija się prawidłowo. USG w ciąży pozwala również na wczesne wykrycie wielu wad wrodzonych, co pozwala na szybkie, często ratujące życie rozpoczęcie leczenia tuż po porodzie.

Jakie fragmenty ciała mogą być zbadane przy pomocy ultrasonografii? Wyróżniamy przede wszystkim USG: piersi (to bardzo ważne badanie kontrolne, które każda kobieta po 20 roku życia powinna wykonywać raz do roku – w ciągu roku w Polsce wykrywa się 18-19 tys. zachorowań na raka piersi, a im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na wyleczenie), jamy brzusznej, tarczycy, serca (zwane inaczej jako echo serca), oka, ginekologiczne, przezodbytnicze, ślinianek, węzłów chłonnych, nadgarstka, stawu kolanowego, łokciowego, biodrowego, ramiennego, skokowego, a także USG naczyniowe metodą Dopplera.

Lista dostępnych badań specjalistycznych USG

Echo serca dorosłych + USG płuc (diagnostyka post COVID) 380 zł
Doppler żył kończyn dolnych 220 zł/kończyna
Doppler tętnic kończyn dolnych 220 zł/kończyna
Doppler tętnic nerkowych 220 zł
Doppler tętnic dogłowowych 220 zł
USG tarczycy 200 zł
USG jamy brzusznej 200 zł
Echo serca dorosłych 200 zł

Specjaliści USG

dr n. med. Aleksandra Liżewska-Springer

Specjalista USG

Dr n. med. Aleksandra Liżewska-Springer jest pracownikiem II Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii. W Centrum Medycznym Zdrowy Profil wykonuje badania USG oraz doppler – echo serca, USG tarczycy, USG jamy brzusznej, doppler tętnic nerkowych, doppler tętnic dogłowowych, doppler żył i tętnic kończyn dolnych.

Zarezerwuj wizytę

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta
dr n. med. Magdalena Kozłowska Neurolog, Program NeuroCovid

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_contains() in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php:373 Stack trace: #0 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(358): Smush\Core\Parser\Parser->sanitize_value('href') #1 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(157): Smush\Core\Parser\Parser->is_safe('href') #2 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(120): Smush\Core\Parser\Parser->get_element_attributes('<link href="htt...', 'https://zdrowyp...') #3 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-page-parser.php(35): Smush\Core\Parser\Parser->get_elements_with_image_attributes('<! in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php on line 373