Test pochyleniowy

Strona główna » Test pochyleniowy
test pochyleniowy TILT Gdańsk prywatnie

Nie należy lekceważyć żadnego, nawet pojedynczego omdlenia, ponieważ może ono świadczyć o poważnym stanie chorobowym, z jakim walczy organizm. Już jedna krótka utrata świadomości wymaga kontroli, a powtarzające się omdlenia są wskazaniem do bezwzględnego wykonania szczegółowych badań. Jednym z nich jest test pochyleniowy (Tilt Test), dzięki któremu możliwa jest ocena pracy układu krążenia pozycji leżącej i stojącej. Tilt Test umożliwia poznanie przyczyny zmniejszenia ilości tlenu dostarczanego do mózgu – bo to właśnie w takim procesie najczęściej dochodzi do omdleń.

Testu pochyleniowego nie mogą wykonywać kobiety w ciąży. Powinny zrezygnować z niego również osoby, u których w ciągu ostatnich trzech miesięcy miał miejsce udar mózgu lub zawał. Przeciwskazaniem do wykonania Tilt Testu jest też nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia oraz dusznica bolesna. Należy też pamiętać o tym, by osoby po 40 roku życia przed testem pochyleniowym wykonały Doppler tętnic dogłowowych, w celu wykluczenia ewentualnych nieprawidłowości.

Prywatny test pochyleniowy – przebieg badania

Jeśli planujesz przeprowadzenie testu pochyleniowego, wybierz taki dzień, w którym nie będziesz się nigdzie spieszyć. Badanie może potrwać nawet 90 minut. Czego możesz się spodziewać podczas badania?

Wizyta w gabinecie rozpocznie się założeniem wenflonu, czyli wkłucia do żyły. Następnie zostaniesz poproszony o położenie się na specjalnym ruchomym stole, do którego zostaniesz przypięty pasami zabezpieczającymi. Na czas trwania badania zostaniesz również przyłączony do monitora EKG oraz ciśnieniomierza. Tilt Test składa się z trzech etapów. Pierwszy trwa od 15 do 30 minut. Cały ten czas będziesz przebywał w pozycji leżącej. Następnie następuje pionizacja, a stół zostanie uniesiony pod kątem 60-70 stopni – ten etap trwa zwykle około 20-45 minut. W tym czasie, u osób z zaburzeniami krążenia, może dojść do omdlenia lub zasłabnięcia. Trzeci etap trwa około 15 minut – to dalszy ciąg pionizacji z ewentualnym podaniem izoproterenolu dożylnie lub nitrogliceryny podjęzykowo w celu wywołania objawów. Trzeci etap przeprowadzany jest tylko w przypadku, kiedy drugi etap dał wynik ujemny.

Test pionizacji a zespół wazowagalny

Test pochyleniowy często stosowany jest w diagnostyce zespołu wazowagalnego, który może być przyczyną częstych omdleń. W przypadku tego zespołu przyczyną omdleń jest spadek ciśnienia tętniczego i przejściowe niedokrwienie mózgu. Sytuacja ta ma miejsce w momencie długotrwałego przebywania w pozycji stojącej, kiedy mniej krwi z kończyn dolnych dopływa do serca. Dodatkowymi czynnikami wyzwalającymi pojawianie się omdleń wazowagalnych są duszne pomieszczenia, stres, zmęczenie i silne emocje.

Najważniejsze, w przypadku osób ze skłonnościami do omdleń, jest unikanie sytuacji wyzwalających utratę przytomności oraz nauczenie się rozpoznawania sygnałów zwiastujących omdlenie, takich jak zaburzenia widzenia czy zawroty głowy (u każdej osoby te sygnały mogą się nieco różnić) Świadomość tego, że omdlenie może nastąpić, umożliwia przyjęcie odpowiedniej pozycji, z której ewentualny upadek nie będzie stanowił zagrożenia.