Neurolog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. W pewnych aspektach neurologia zbliżona jest do psychiatrii – niektóre choroby powinny być leczone przez lekarzy obu tych specjalizacji. W ramach dziedziny medycyny, jaką jest neurologia, wykształciły się inne, pokrewne specjalizacje, takie jak neurochirurgia czy neurologia dziecięca.
Jak wygląda wizyta u neurologa? Jak większość lekarzy specjalistów, również neurolog rozpoczyna konsultację od dokładnego wywiadu, który jest podstawą do postawienia diagnozy. Następnie lekarz rozpoczyna badanie – sprawdza odruchy, postawę i sposób chodzenia. Ocenia również to, w jaki sposób pacjent mówi, zapamiętuje i odczuwa. Często już taki zestaw badań wystarcza lekarzowi do zdiagnozowania schorzenia i skierowania pacjenta na odpowiednie leczenie lub rehabilitację. Zdarza się jednak również, że dany przypadek wymaga dodatkowej diagnostyki. Badania, jakie może przeprowadzić lub zlecić neurolog to:
Tomografia komputerowa – bardzo dokładne badanie pozwalające na ocenę stanu konkretnych części ciała, w tym mózgu (pozwala wykryć m.in. zmiany nowotworowe i zwyrodnieniowe).
Rezonans magnetyczny – nieinwazyjne, należące do najnowocześniejszych technik diagnostyki obrazowej badanie wykorzystywane w ocenie mniejszych zmian patologicznych.
Elektroencefalografia (EEG) – badanie oceniające bioelektryczne czynności mózgu. Wykorzystywane jest w diagnostyce chorób, takich jak guzy mózgu czy padaczka. Polega na założeniu na głowę pacjenta elektrod rejestrujących pracę neuronów.
Tomografia emisyjna PET-CT – nowe badanie wykorzystywane w medycynie nuklearnej. Jest połączeniem tomografii komputerowej i emisyjnej.
Objawy świadczące o rozwijającej się lub będącej na zaawansowanym stadium chorobie neurologicznej są dość nieswoiste i często są ignorowane, bagatelizowane lub mylone z objawami innych schorzeń. Warto dokładnie obserwować swój organizm i odpowiednio wcześnie zgłosić się do specjalisty, po zaobserwowaniu objawów, takich jak:
Neurolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu nerwowego, na który składają się nerwy obwodowe, mózg i rdzeń kręgowy. Najczęściej zajmuje się paraliżami, niedowładami oraz leczeniem chronicznych bólów głowy (3-5% populacji cierpi na przewlekły, czyli trwający minimum 15 dni w miesiącu ból głowy), jednak jego pacjentami są również osoby cierpiące na:
Doppler żył kończyn dolnych | 180 zł/kończyna |
Doppler tętnic kończyn dolnych | 180 zł/kończyna |
Doppler tętnic dogłowowych | 180 zł |
Dr hab. n. med. Kamil Chwojnicki od 2004 r. jest pracownikiem Pododdziału Udarowego Kliniki Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2008 r. zdobył tytuł doktora nauk medycznych (praca pt. Ocena jakości prewencji wtórnej po udarze niedokrwiennym mózgu w reprezentatywnej próbie mieszkańców Gdyni). W 2010 zdał egzamin specjalizacyjny z neurologii z wynikiem bardzo dobrym. W 2018 roku obronił swoją pracę habilitacyjną.
Uczestnik licznych stypendiów zagranicznych i szkoleń, zwłaszcza w tematyce leczenia i prewencji udaru niedokrwiennego mózgu; autor licznych publikacji w prasie branżowej.
Dr n. med. Kamil Chwojnicki specjalizuje się w chorobach naczyniowych mózgu, prewencji wtórnej chorób naczyń mózgowych, bólach i zawrotach głowy, stwardnieniu rozsianym. Pomoże także w leczeniu padaczki, choroby Alzheimera, bólów kręgosłupa, migren i innych chorób neurologicznych.
Dr n. med. Magdalena Kozłowska jest specjalistą neurologiem z wieloletnią praktyką w poradniach specjalistycznych i na oddziałach szpitalnych. Ukończyła także kierunek coaching zdrowia, by w jeszcze bardziej kompleksowo pomagać pacjentom w walce z chorobą. W ramach jej głównych zainteresowań leżą: bóle głowy, bóle kręgosłupa, migrena, omdlenia, padaczka, udar mózgu, choroba Parkinsona.
Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil