USG jamy brzusznej

Strona główna » USG jamy brzusznej
usg jamy brzusznej gdańsk

USG jamy brzusznej jest badaniem, które w ramach podstawowej profilaktyki zdrowotnej powinieneś wykonywać co jakiś czas – nawet jeśli nie zauważasz u siebie żadnych niepokojących objawów. Służy ono ocenie narządów wewnętrznych, takich jak: wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, śledziona oraz nerki, a także naczyń znajdujących się w jamie brzusznej. USG brzucha jest zupełnie bezbolesnym, nieinwazyjnym i bezpiecznym dla pacjenta, a przy tym dużo tańszym niż inne metody obrazowania badaniem.

Na czym polega USG? Głowica, którą lekarz przykłada do Twojej skóry, emituje ultradźwięki. Docierają one do narządów i odbijają się od nich lub rozpraszają. Następnie odbite fale wracają do głowicy urządzenia. Pomiar fal pozwala na zbadanie rozmiaru, kształtu oraz wykrycie nieprawidłowości w obrębie narządów.

Prywatne USG jamy brzusznej – przebieg badania

W przypadku USG jamy brzusznej najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do badania. Najczęstszym powodem trudności w prawidłowym jego wykonaniu jest nagromadzenie się gazów oraz zaleganie treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym. O czym pamiętać więc przed udaniem się do gabinetu lekarza?

  • Dzień przed badaniem stosuj dietę lekkostrawną.
  • Co najmniej 6 godzin przed badaniem nic nie jedz (ogranicz również spożycie napojów – dopuszcza się popijanie małymi łykami niewielkich ilości wody niegazowanej).
  • W dniu poprzedzającym rano, po południu i wieczorem przyjmij dostępny w aptece bez recepty środek odgazowujący (np. Espumisan).

W dniu badania przyjdź do przychodni 10 minut wcześniej, by spokojnie dopełnić wszelkich formalności. O umówionej godzinie specjalista poprosi Cię do gabinetu i wskaże, w którym miejscu będzie odbywać się badanie. Po zajęciu pozycji leżącej zostaniesz poproszony o odsłonięcie brzucha (jeśli ocenie ma podlegać również układ moczowy, możesz zostać poproszony też o lekkie zsunięcie spodni). Następnie lekarz przystąpi do badania, uprzednio na sondę nakładając specjalny żel, który pomaga w lepszym odbieraniu i przekazywaniu fal. Lekarz, przesuwając głowicę sondy po skórze, kolejno obejrzy wszystkie narządy. W trakcie badania możesz zostać poproszony o wstrzymanie oddechu lub nieznaczną zmianę pozycji – wszystko w celu jak najdokładniejszej oceny stanu jamy brzusznej. Badanie nie trwa zwykle dłużej niż 30 minut.

USG jamy brzusznej – co wykrywa badanie?

Do wykonania USG jamy brzusznej najczęściej skłaniają nas niepokojące objawy, takie jak bóle brzucha, przewlekła biegunka, nadmierne wzdęcia czy nagła utrata wagi. Ultrasonografia brzucha jest najlepszym badaniem poprzedzającym dalszą diagnostykę. Lekarz wykonujący badanie być może nie będzie w stanie od razu postawić diagnozy, wyniki dadzą jednak wskazówkę, w jakim kierunku powinien pójść lekarz prowadzący, by ostatecznie określić lub wykluczyć schorzenie. USG brzucha umożliwia zdiagnozowanie chorób i nieprawidłowości, takich jak: guzy i torbiele narządów, tętniaki, powiększenie śledziony, zapalenie wyrostka robaczkowego czy wodonercze.