Kardiolog dziecięcy Gdańsk

Strona główna » Kardiolog dziecięcy

Choroby serca u dzieci to najczęściej wady wrodzone i ich ewentualne powikłania. Wady serca u dzieci mogą być wykryte jeszcze w czasie ciąży, podczas kontrolnych badań, jednak nie zawsze jest to możliwe – wszystko zależy od umiejętności lekarza oraz aparatury, za pomocą której przeprowadzane są badania. Niewykryte w okresie prenatalnym wady, jeśli są poważne, zwykle diagnozowane są w okresie noworodkowym lub wczesnoniemowlęcym. Drobniejsze wady, które nie dają wyraźnych objawów, mogą zostać zauważone dopiero w okresie szkolnym lub przedszkolnym. Statystyki pokazują, że wrodzone wady serca dotyczą 11 na 1000 nowo narodzonych dzieci.

dobry kardiolog dziecięcy gdańsk prywatnie

Każda wada serca dziecka, niezależnie od tego, w jaki sposób i kiedy została zdiagnozowana, powinna być pod kontrolą kardiologa dziecięcego.

Najczęściej spotykane wrodzone wady serca to:

 • Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej
 • Przetrwały przewód tętniczy
 • Koarktacja aorty
 • Zespół Fallota
 • Zwężenie zastawki pnia płucnego oraz zastawki aorty
 • Przetrwały przewód tętniczy Botalla
 • Ubytek w przegrodzie międzykomorowej – to wada, która występuje u dzieci najczęściej. Jeśli ubytek jest duży, wada diagnozowana jest zwykle jeszcze w okresie prenatalnym lub tuż po urodzeniu. Jeśli ubytek jest niewielki, może być wykryty później. Mniej więcej 40% przypadków ubytków zamyka się samoistnie do 2 roku życia dziecka. Jeśli nie dojdzie do zamknięcia, u dzieci, a później dorosłych z ubytkiem, występują charakterystyczne objawy, np. zbyt wolne przyrastanie masy ciała, problemy z oddychaniem czy objawy niewydolności serca

W czym pomoże kardiolog dziecięcy?

Pod opieką kardiologa znajduje się każde dziecko, u którego diagnozowano wadę wrodzoną serca. Jednak jeśli jesteś rodzicem, u Twojego dziecka do tej pory nie zostały wykryte wady serca, jednak zauważasz, że u dziecka zdarzają się duszności, cechuje się ono mniejszą sprawnością fizyczną niż rówieśnicy i szybko męczy się podczas aktywności lub skarży się na bóle w klatce piersiowej, koniecznie skorzystaj z porady specjalisty.
Kardiolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem:

 • wrodzonych wad serca,
 • zapalenia mięśnia sercowego, pochodzenia metabolicznego, infekcyjnego lub alergicznego,
 • zaburzeń rytmu serca,
 • nadciśnienia tętniczego,
 • niewydolności serca.

Podstawowym badaniem wykonywanym w gabinecie kardiologa jest echokardiografia serca. Przebieg badania wygląda tak samo, jak zwykłe USG. Echo serca umożliwia lekarzowi ocenę przepływów krwi w sercu oraz naczyniach krwionośnych. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z rodzicem, dotyczący niepokojących objawów, przypadków chorób serca w rodzinie, dotychczasowych chorób dziecka oraz ewentualnych leków, które przyjmuje. W trakcie badania kardiolog dokładnie przyglądnie się dziecku, oceni kolor jego skóry, sprawdzi, czy w obrębie kończyn nie dochodzi do obrzęków, które mogą świadczyć o niewydolności serca oraz żył.

Dziecko na wizycie u kardiologa nie musi być na czczo, może normalnie przyjmować posiłki. Ważne jest, by (szczególnie w przypadku starszego dziecka, które już dużo rozumie) wytłumaczyć mu gdzie idzie i co będzie się działo na badaniu, tak, by dziecko w miarę możliwości było spokojne i bez stresu podeszło do badania.

Lista dostępnych badań kardiologicznych dziecięcych

Konsultacja kardiologa dziecięcego z echo serca (dr hab. n. med. Joanna Kwiatkowska) 390 zł

Kardiolodzy dziecięcy

prof. dr hab. n. med. Joanna Kwiatkowska

Kardiolog dziecięcy

Prof. dr hab. n. med. Joanna Kwiatkowska jest kierownikiem Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz konsultantem ds. kardiologii dziecięcej woj. pomorskiego. Studia medyczne ukończyła na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). Odbyła wiele staży zagranicznych i jest członkiem licznych towarzystw naukowych.
W zakresie jej zainteresowań i badań naukowych znajdują się następujące zagadnienia:
– dziecko z patologią układu krążenia,
– diagnostyka genetyczna (molekularna) chorób układu krążenia,
– zaburzenia rytmu i przewodzenia występujące w populacji dziecięcej oraz współczesne metody farmakologicznego i inwazyjnego ich leczenia,
– nadciśnienie płucne u dzieci i młodzieży.

Zarezerwuj wizytę

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta
dr n. med. Magdalena Kozłowska Neurolog, Program NeuroCovid

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_contains() in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php:373 Stack trace: #0 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(358): Smush\Core\Parser\Parser->sanitize_value('href') #1 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(157): Smush\Core\Parser\Parser->is_safe('href') #2 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(120): Smush\Core\Parser\Parser->get_element_attributes('<link href="htt...', 'https://zdrowyp...') #3 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-page-parser.php(35): Smush\Core\Parser\Parser->get_elements_with_image_attributes('<! in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php on line 373