Ortopeda dziecięcy Gdańsk

Strona główna » Ortopeda dziecięcy

Ortopeda dziecięcy zajmuje się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem chorób związanych z układem ruchu u dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Do ortopedy trafiają najmłodsi z chorobami lub urazami kości, więzadeł, stawów oraz mięśni.

ortopeda gdańsk, reumatolog gdańsk neurochirurg gdańskdobry ortopeda dziecięcy gdańsk prywatnie

Rola ortopedy dziecięcego jest szczególnie ważna – zajmuje się on nie tylko schorzeniami i urazami występującymi tu i teraz, ale dba również o to, by problemy z układem ruchu w wieku dziecięcym miały jak najmniejszy wpływ na komfort późniejszego, dorosłego życia. Ortopeda kontroluje rozwój dziecka i pomaga układowi kostnemu oraz mięśniowemu dostosować się do obciążeń, z jakimi dziecko będzie musiało zmierzyć się w dalszym życiu. Wczesne wykrycie wad np. kręgosłupa pozwala łatwiej i szybciej skorygować je oraz umożliwić dziecku komfortowe funkcjonowanie bez bólu.

Do ortopedy dziecięcego trafiają również wszyscy świeżo upieczeni rodzice – każdy noworodek wymaga oceny stanu stawów biodrowych. Ortopeda w naszym Centrum Medycznym Zdrowy Profil w Gdańsku zajmuje się jednak dziećmi powyżej 4 roku życia – nie przyjmujemy noworodków i nie wykonujemy USG bioderek.

Ortopeda dziecięcy musi nie tylko być świetnym specjalistą, ale również, jak każdy inny lekarz pracujący z najmłodszymi, powinien lubić pracę z dziećmi i mieć odpowiednie podejście do swoich pacjentów. Tylko lekarz, który wzbudzi zaufanie młodego człowieka, będzie w stanie przekonać go, jak ważna jest np. rehabilitacja i regularne samodzielne ćwiczenia w domu.

W czym pomoże ortopeda dziecięcy?

Każdy rodzic, którego zaniepokoi coś, co związane jest z układem ruchowym dziecka, powinien kontrolnie udać się do ortopedy. Wizyta u specjalisty jest koniecznością, jeśli:

 • kilkulatek ma krzywe plecy lub jedną łopatkę wyżej od drugiej,
 • pediatra podejrzewa u dziecka skrzywienie kręgosłupa,
 • dziecko doświadczyło urazu – skręcenia, zwichnięcia lub złamania,
 • dziecko nie rozwija się prawidłowo pod względem ruchowym, a rodzic zauważa znaczne opóźnienie w stosunku do rówieśników,
 • u dziecka zaobserwować można asymetrię np. w grubości lub długości kończyn,
 • kilkuletnie dziecko krzywo stawia stopy lub chodzi w zgarbionej pozycji,
 • kilkulatek ma pałąkowate nóżki lub koślawe kolana.

 

Co należy do zadań ortopedy dziecięcego?

 • Przeprowadzanie badań i testów układu ruchu.
 • Udzielanie pomocy przy urazach oraz wdrażanie długoterminowego leczenia (np. zakładanie gipsu).
 • Przeprowadzanie badań profilaktycznych mających na celu wykrywanie nieprawidłowości oraz kierowanie na rehabilitację.
 • Wykrywanie wad wrodzonych, których konsekwencje mogłyby być widoczne dopiero po latach.
 • Współpraca z chirurgami i traumatologami.
 • Edukacja najmłodszych oraz ich rodziców – informowanie i profilaktyce, konieczności noszenia specjalnego obuwia czy konieczności zachowywania prawidłowej postawy ciała.

 

Wizyty u ortopedy najczęściej są jednorazowe lub cykliczne – te pierwsze odbywają się w razie nagłego urazu, drugie natomiast pozwalają kontrolować przebieg leczenia oraz postępy dokonywane w wyniku fizjoterapii czy rehabilitacji.

 

Ortopedzi dziecięcy

lek. med. Dariusz Kiepek

Ortopeda, Ortopeda dziecięcy

Lek. med. Dariusz Kiepek pracuje jako starszy asystent na oddziale ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Studia medyczne ukończył na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). W kręgu jego szczególnych zainteresowań leży chirurgia stopy oraz traumatologia narządu ruchu.

Lek. med. Dariusz Kiepek zajmuje się leczeniem m.in. palucha koślawego, chorób stopy i stawu skokowego, metatarsalgii, ostróg piętowych, złamań, zwichnięć, skręceń, wad postawy i wad stóp u dorosłych oraz u dzieci od 4 roku życia.

Zarezerwuj wizytę

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta
dr n. med. Magdalena Kozłowska Neurolog, Program NeuroCovid