Ortopeda dziecięcy Gdańsk

Strona główna » Ortopeda dziecięcy

Ortopeda dziecięcy zajmuje się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem chorób związanych z układem ruchu u dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Do ortopedy trafiają najmłodsi z chorobami lub urazami kości, więzadeł, stawów oraz mięśni.

ortopeda gdańsk, reumatolog gdańsk neurochirurg gdańskdobry ortopeda dziecięcy gdańsk prywatnie

Rola ortopedy dziecięcego jest szczególnie ważna – zajmuje się on nie tylko schorzeniami i urazami występującymi tu i teraz, ale dba również o to, by problemy z układem ruchu w wieku dziecięcym miały jak najmniejszy wpływ na komfort późniejszego, dorosłego życia. Ortopeda kontroluje rozwój dziecka i pomaga układowi kostnemu oraz mięśniowemu dostosować się do obciążeń, z jakimi dziecko będzie musiało zmierzyć się w dalszym życiu. Wczesne wykrycie wad np. kręgosłupa pozwala łatwiej i szybciej skorygować je oraz umożliwić dziecku komfortowe funkcjonowanie bez bólu.

Do ortopedy dziecięcego trafiają również wszyscy świeżo upieczeni rodzice – każdy noworodek wymaga oceny stanu stawów biodrowych. Ortopeda w naszym Centrum Medycznym Zdrowy Profil w Gdańsku zajmuje się jednak dziećmi powyżej 4 roku życia – nie przyjmujemy noworodków i nie wykonujemy USG bioderek.

Ortopeda dziecięcy musi nie tylko być świetnym specjalistą, ale również, jak każdy inny lekarz pracujący z najmłodszymi, powinien lubić pracę z dziećmi i mieć odpowiednie podejście do swoich pacjentów. Tylko lekarz, który wzbudzi zaufanie młodego człowieka, będzie w stanie przekonać go, jak ważna jest np. rehabilitacja i regularne samodzielne ćwiczenia w domu.

W czym pomoże ortopeda dziecięcy?

Każdy rodzic, którego zaniepokoi coś, co związane jest z układem ruchowym dziecka, powinien kontrolnie udać się do ortopedy. Wizyta u specjalisty jest koniecznością, jeśli:

 • kilkulatek ma krzywe plecy lub jedną łopatkę wyżej od drugiej,
 • pediatra podejrzewa u dziecka skrzywienie kręgosłupa,
 • dziecko doświadczyło urazu – skręcenia, zwichnięcia lub złamania,
 • dziecko nie rozwija się prawidłowo pod względem ruchowym, a rodzic zauważa znaczne opóźnienie w stosunku do rówieśników,
 • u dziecka zaobserwować można asymetrię np. w grubości lub długości kończyn,
 • kilkuletnie dziecko krzywo stawia stopy lub chodzi w zgarbionej pozycji,
 • kilkulatek ma pałąkowate nóżki lub koślawe kolana.

 

Co należy do zadań ortopedy dziecięcego?

 • Przeprowadzanie badań i testów układu ruchu.
 • Udzielanie pomocy przy urazach oraz wdrażanie długoterminowego leczenia (np. zakładanie gipsu).
 • Przeprowadzanie badań profilaktycznych mających na celu wykrywanie nieprawidłowości oraz kierowanie na rehabilitację.
 • Wykrywanie wad wrodzonych, których konsekwencje mogłyby być widoczne dopiero po latach.
 • Współpraca z chirurgami i traumatologami.
 • Edukacja najmłodszych oraz ich rodziców – informowanie i profilaktyce, konieczności noszenia specjalnego obuwia czy konieczności zachowywania prawidłowej postawy ciała.

 

Wizyty u ortopedy najczęściej są jednorazowe lub cykliczne – te pierwsze odbywają się w razie nagłego urazu, drugie natomiast pozwalają kontrolować przebieg leczenia oraz postępy dokonywane w wyniku fizjoterapii czy rehabilitacji.

 

Ortopedzi dziecięcy

lek. med. Dariusz Kiepek

Ortopeda, Ortopeda dziecięcy

Lek. med. Dariusz Kiepek pracuje jako starszy asystent na oddziale ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Studia medyczne ukończył na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). W kręgu jego szczególnych zainteresowań leży chirurgia stopy oraz traumatologia narządu ruchu.

Lek. med. Dariusz Kiepek zajmuje się leczeniem m.in. palucha koślawego, chorób stopy i stawu skokowego, metatarsalgii, ostróg piętowych, złamań, zwichnięć, skręceń, wad postawy i wad stóp u dorosłych oraz u dzieci od 4 roku życia.

Zarezerwuj wizytę

Najczęściej wybierani specjaliści

Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil

prof. dr.hab. n. med. Dariusz Kozłowski Kardiolog, Hipertensjolog, Leczenie omdleń, Kardiolog sportowy
mgr Grzegorz Jakubowski Fizjoterapeuta
dr n. med. Magdalena Kozłowska Neurolog, Program NeuroCovid

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_contains() in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php:373 Stack trace: #0 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(358): Smush\Core\Parser\Parser->sanitize_value('href') #1 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(157): Smush\Core\Parser\Parser->is_safe('href') #2 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(120): Smush\Core\Parser\Parser->get_element_attributes('<link href="htt...', 'https://zdrowyp...') #3 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-page-parser.php(35): Smush\Core\Parser\Parser->get_elements_with_image_attributes('<! in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php on line 373