Doppler tętnic nerkowych

Strona główna » Doppler tętnic nerkowych
usg tarczycy gdańsk, usg jamy brzusznej, doppler tętnic nerkowych, doppler tętnic dogłowowych gdańsk

USG Doppler to popularne badanie przeprowadzane za pomocą aparatu ultrasonograficznego i wykorzystujące tzw. efekt Dopplera.

Doppler tętnic nerkowych ma na celu zbadanie struktury nerki oraz przepływu krwi w tętnicach nerkowych oraz wewnątrznerkowych. Tego rodzaju kontrola jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, pozwalającym na wykrycie zwężeń tętnicy nerkowej, prowadzących do nadciśnienia naczyniowo-nerkowego, które w konsekwencji może przerodzić się w niebezpieczną dla zdrowia i życia niewydolność nerek.

Głównym wskazaniem do wykonania badania dopplerowskiego tętnic nerkowych jest diagnostyka nadciśnienia tętniczego, przede wszystkim u młodych osób. Objawy, jakie mogą wskazywać na nadciśnienie naczyniowo-nerkowe to niereagujące na leki nadciśnienie tętnicze u osób młodych (w tym przypadku odpowiednia diagnostyka jest niezwykle istotna – nadciśnienie naczyniowo nerkowe bardzo często jest przyczyną wtórnego nadciśnienia, którego nie obniżają standardowe leki i wymaga stosowania innego leczenia). Innymi wskazaniami do wykonania badania jest:

  • asymetria nerek,
  • szmery w nadbrzuszu,
  • obniżona zawartość potasu we krwi,
  • pogarszanie się funkcji nerek,
  • objawy miażdżycy.

USG dopplerowskie nerek warto również wykonać w przypadku występowania podwyższonych parametrów nerkowych w badaniach oraz rozpoznania jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie nerki (np. guza czy marskości). USG Doppler stosuje się również w celu monitorowania i wykrywania patologii w przeszczepionych narządach.

Doppler tętnic nerkowych prywatne – przebieg badania

Pacjent przygotowujący się do badania dopplerowskiego tętnic nerkowych nie powinien jeść około 8 godzin przed wizytą, a w dniu badania nie może palić, ani żuć gumy. Dzień wcześniej pacjent powinien przestrzegać lekkostrawnej diety i jeśli to możliwe. 1 godzinę przed zabiegiem należy wypić ok. 2 szklanki wody i od tego czasu powstrzymywać się od oddawania moczu.

Samo badanie trwa ok. 15-20 minut. Zostaniesz poproszony o zajęcie pozycji leżącej i odsłonięcie badanego obszaru. Lekarz zabezpieczy Twoje ubranie przed zabrudzeniem żelem i przystąpi do badania. Przykładając głowicę aparatu USG do Twojego ciała i przesuwając ją w różnych kierunkach, będzie badał przepływ krwi przez tętnice nerkowe, co pozwoli sprawdzić, czy w ich obrębie nie znajdują się patologiczne zwężenia. Po zakończeniu badania lekarz poda Ci ręczniki potrzebne do oczyszczenia ciała z nadmiaru żelu.

USG Doppler nerek – interpretacja wyników

Specjalista w trakcie badania na bieżąco będzie informował Cię o stanie nerek i w czasie rzeczywistym określi, czy w ich obrębie występują jakiekolwiek patologie. Lekarz, w razie wystąpienia nieprawidłowości powinien poinformować, czy istnieje konieczność natychmiastowego podjęcia dalszej diagnostyki i skierować Cię do odpowiedniego specjalisty. Po zakończonym badaniu otrzymasz również wyniki i wydruk z badania USG.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_contains() in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php:373 Stack trace: #0 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(358): Smush\Core\Parser\Parser->sanitize_value('href') #1 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(157): Smush\Core\Parser\Parser->is_safe('href') #2 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(120): Smush\Core\Parser\Parser->get_element_attributes('<link href="htt...', 'https://zdrowyp...') #3 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-page-parser.php(35): Smush\Core\Parser\Parser->get_elements_with_image_attributes('<! in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php on line 373