USG tarczycy

Strona główna » USG tarczycy
usg tarczycy gdańsk, usg jamy brzusznej, doppler tętnic nerkowych, doppler tętnic dogłowowych gdańsk

USG tarczycy pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości w budowie lub funkcjonowaniu gruczołu tarczycy. Jest to całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które trwa tylko ok. 15 minut, a może pomóc w wykryciu chorób tarczycy, w tym nowotworów złośliwych. Uwaga! Wczesne wykrycie nowotworu złośliwego tarczycy w badaniu USG daje nawet 90% szans na pokonanie choroby. Jeżeli lekarz analizujący wyniki badania dostrzeże coś niepokojącego, w celu dalszej diagnostyki skieruje pacjenta na biopsję tarczycy, polegającą na pobraniu fragmentu zmiany przy pomocy igły. Pobrana tkanka przekazywana jest do badania histopatologicznego, które pozwoli stwierdzić, czy ma ona charakter łagodny, czy złośliwy.

Tarczyca jest gruczołem odpowiedzialnym za produkcję hormonów, które są niezbędne do funkcjonowania całego organizmu. Nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu powodują znaczny spadek samopoczucia, senność, zaburzenia pamięci lub odwrotnie – niepokój, nerwowość, rozdrażnienie, nadmierna potliwość i przyspieszenie pracy serca. Ze względu na to, że objawy towarzyszące chorobom tarczycy są bardzo niespecyficzne, często przypisywane są przemęczeniu czy stresowi, przez co prawidłowa diagnoza stawiana jest zbyt późno. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy podobne do wyżej wymienionych i podejrzewasz, że możesz cierpieć na zaburzenia pracy tarczycy, USG z pewnością pomoże zdiagnozować problem.

Kontrolne USG tarczycy wykonuje się również w przypadku:

  • występowania chorób tarczycy w rodzinie,
  • przebytego usunięcia guzów lub nowotworu tarczycy,
  • kontroli i monitorowania wcześniej rozpoznanych zmian,
  • diagnozowania stanów zapalnych tarczycy (m.in. choroby Hashimoto).

Prywatne USG tarczycy – przebieg badania

USG tarczycy jest bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem, do którego w żaden sposób nie trzeba się wcześniej przygotowywać. To badanie, które bez obaw można wykonywać również u dzieci oraz kobiet w ciąży.

Podczas badania tarczycy pacjent leży z lekko odchyloną głową we wskazanym przez lekarza miejscu. Należy pamiętać o tym, by przed wizytą w gabinecie zdjąć z szyi wszystkie ozdoby, takie jak łańcuszki czy rzemyki. Lekarz, po uprzednim nałożeniu na głowicę specjalnego żelu, zbada tarczycę, przykładając aparat USG do szyi pacjenta. Obraz gruczołu jest widoczny na monitorze w czasie rzeczywistym.

USG tarczycy – wyniki

Pacjent tuż po zakończeniu badania otrzymuje od lekarza zdjęcia oraz opis USG tarczycy. Interpretacją wyników powinien zająć się lekarz endokrynolog. Opis badania zawiera dane dotyczące parametrów, takich jak: objętość tarczycy (prawidłowa u kobiet powinna wynosić 20 ml, u mężczyzn 25 ml), kształt, budowa, struktura oraz echogeniczność miąższu, czyli zdolność tkanki do odbijania ultradźwięków. Ta ostatnia cecha pozwala na ocenę charakteru ewentualnych zmian i zaklasyfikowanie ich jako zwapnienia, torbiele czy guzki. Ocena ta jest wyjątkowo istotna w kontekście dalszej diagnostyki.

Analizując wyniki samego USG, lekarz specjalista nie jest w stanie określić, czy wykryte zmiany są złośliwe. Jeśli jednak obraz wzbudza jakiekolwiek wątpliwości, lekarz powinien skierować pacjenta na dodatkowe badania specjalistyczne.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_contains() in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php:373 Stack trace: #0 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(358): Smush\Core\Parser\Parser->sanitize_value('href') #1 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(157): Smush\Core\Parser\Parser->is_safe('href') #2 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(120): Smush\Core\Parser\Parser->get_element_attributes('<link href="htt...', 'https://zdrowyp...') #3 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-page-parser.php(35): Smush\Core\Parser\Parser->get_elements_with_image_attributes('<! in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php on line 373