Choroby serca u dzieci to najczęściej wady wrodzone i ich ewentualne powikłania. Wady serca u dzieci mogą być wykryte jeszcze w czasie ciąży, podczas kontrolnych badań, jednak nie zawsze jest to możliwe – wszystko zależy od umiejętności lekarza oraz aparatury, za pomocą której przeprowadzane są badania. Niewykryte w okresie prenatalnym wady, jeśli są poważne, zwykle diagnozowane są w okresie noworodkowym lub wczesnoniemowlęcym. Drobniejsze wady, które nie dają wyraźnych objawów, mogą zostać zauważone dopiero w okresie szkolnym lub przedszkolnym. Statystyki pokazują, że wrodzone wady serca dotyczą 11 na 1000 nowo narodzonych dzieci.
Każda wada serca dziecka, niezależnie od tego, w jaki sposób i kiedy została zdiagnozowana, powinna być pod kontrolą kardiologa dziecięcego.
Najczęściej spotykane wrodzone wady serca to:
Pod opieką kardiologa znajduje się każde dziecko, u którego diagnozowano wadę wrodzoną serca. Jednak jeśli jesteś rodzicem, u Twojego dziecka do tej pory nie zostały wykryte wady serca, jednak zauważasz, że u dziecka zdarzają się duszności, cechuje się ono mniejszą sprawnością fizyczną niż rówieśnicy i szybko męczy się podczas aktywności lub skarży się na bóle w klatce piersiowej, koniecznie skorzystaj z porady specjalisty.
Kardiolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem:
Podstawowym badaniem wykonywanym w gabinecie kardiologa jest echokardiografia serca. Przebieg badania wygląda tak samo, jak zwykłe USG. Echo serca umożliwia lekarzowi ocenę przepływów krwi w sercu oraz naczyniach krwionośnych. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z rodzicem, dotyczący niepokojących objawów, przypadków chorób serca w rodzinie, dotychczasowych chorób dziecka oraz ewentualnych leków, które przyjmuje. W trakcie badania kardiolog dokładnie przyglądnie się dziecku, oceni kolor jego skóry, sprawdzi, czy w obrębie kończyn nie dochodzi do obrzęków, które mogą świadczyć o niewydolności serca oraz żył.
Dziecko na wizycie u kardiologa nie musi być na czczo, może normalnie przyjmować posiłki. Ważne jest, by (szczególnie w przypadku starszego dziecka, które już dużo rozumie) wytłumaczyć mu gdzie idzie i co będzie się działo na badaniu, tak, by dziecko w miarę możliwości było spokojne i bez stresu podeszło do badania.
Konsultacja kardiologa dziecięcego z echo serca (dr hab. n. med. Joanna Kwiatkowska) | 390 zł |
Prof. dr hab. n. med. Joanna Kwiatkowska jest kierownikiem Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz konsultantem ds. kardiologii dziecięcej woj. pomorskiego. Studia medyczne ukończyła na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). Odbyła wiele staży zagranicznych i jest członkiem licznych towarzystw naukowych.
W zakresie jej zainteresowań i badań naukowych znajdują się następujące zagadnienia:
– dziecko z patologią układu krążenia,
– diagnostyka genetyczna (molekularna) chorób układu krążenia,
– zaburzenia rytmu i przewodzenia występujące w populacji dziecięcej oraz współczesne metody farmakologicznego i inwazyjnego ich leczenia,
– nadciśnienie płucne u dzieci i młodzieży.
Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil