Neurochirurg dziecięcy zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. W obrębie jego specjalizacji znajduje się leczenie schorzeń związanych z mózgowiem, rdzeniem kręgowym, nerwami obwodowymi oraz układem naczyniowym związanym z tymi strukturami. W przeciwieństwie do neurologa, który prowadzi zwykle leczenie wyłącznie zachowawcze, neurochirurg w razie konieczności przeprowadza również zabiegi wymagające interwencji chirurgicznej.
Wizyta u neurochirurga dziecięcego rozpoczyna się zwykle od dokładnego wywiadu, podczas którego lekarz wypytuje o historię choroby oraz występowanie podobnych problemów w rodzinie. Następnie specjalista wykonuje standardowe badanie neurologiczne – sprawdza odruchy, napięcie mięśniowe, postawę ciała oraz kontroluje pacjenta pod kątem występowania objawów, takich jak sztywność karku czy światłowstręt. Neurochirurg może zlecić również wykonanie dodatkowych badań, jeśli podstawowa kontrola okaże się niewystarczająca. Lekarz może dodatkowo zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, a następnie, po przeanalizowaniu wyników, zaplanować konkretne leczenie. W pierwszej kolejności neurochirurg dziecięcy zleca zwykle leczenie zachowawcze, farmakologiczne lub polegające na wykonaniu nieinwazyjnych zabiegów. Dopiero w momencie, gdy powyższe metody nie skutkują, może zdecydować się na skierowanie do szpitala w celu przeprowadzania niezbędnej operacji.
Kiedy zgłosić się z dzieckiem do neurochirurga? Istnieje szereg wskazań – czasami nawet mogący wydawać się nieistotny przewlekły ból kręgosłupa (aż 30% nastolatków w Polsce narzeka na regularne bóle pleców!) może okazać się poważnym problemem i wymagać interwencji lekarza.
Do neurochirurga bezwzględnie powinni trafić młodzi pacjenci z:
Warto również udać się na konsultację z dzieckiem, u którego nastąpiło przedwczesne zrośnięcie się szwów czaszkowych. Neurochirurg pomaga również najmłodszym po urazach kręgosłupa oraz dzieciom z wadami rozwojowymi, takimi jak rozszczep kręgosłupa i czaszki. Konsultacja z neurochirurgiem wskazana jest też dla dzieci cierpiących na lekooporną padaczkę, a także w przypadku częstych omdleń, zawrotów głowy czy mrowienia i drętwienia kończyn.
Neurochirurg dziecięcy zajmuje się również leczeniem zaburzeń w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego oraz zespołu Tourette’a. Konsultacji tego specjalisty mogą również potrzebować dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym oraz spastycznością.
Wybierając neurochirurga, zdecyduj się na wizytę u doświadczonego specjalisty, zwróć jednak również uwagę na to, by lekarz miał odpowiednie podejście do dziecka. Niezwykle istotne jest to, by maluch dobrze czuł się w gabinecie i nie bał się kolejnej wizyty.
Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil