Neurologia dziecięca jest jedną ze specjalizacji, które wykształciły się z działu medycyny, jaką jest neurologia ogólna. Neurolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat.
Pod opieką neurologa znajdują się dzieci cierpiące na choroby genetyczne, dzieci z powikłanych ciąż, wcześniaki, dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, padaczką czy zaburzeniami mowy. Neurolog odpowiedzialny jest również za leczenie urazów układu nerwowego po wypadkach, innych chorobach, wywołanych zażywaniem niektórych leków czy niedotlenieniem mózgu. Statystyki pokazują, że na 1000 noworodków około 100 wymaga konsultacji lub stałej opieki neurologa.
Co roku w Polsce ponad 20 000 dzieci rodzi się przedwcześnie. Każdy wcześniak, czyli maluch urodzony przed 37 tygodniem ciąży, powinien być pod kontrolą neurologa od pierwszych miesięcy życia. Wcześniaki często potrzebują rehabilitacji, by rozwijać się prawidłowo, a im wcześniej odpowiednie ćwiczenia zostaną wprowadzone, tym łatwiej i szybciej maluch ma szansę dojść do normy rozwojowej.
Wizyta u neurologa z dzieckiem rozpoczyna się od dokładnego wywiadu dotyczącego rozwoju dziecka, a także przebiegu ciąży oraz porodu. Lekarz będzie zadawał pytania adekwatne do wieku dziecka, w przypadku najmłodszych niemowląt może zapytać o to, czy maluch się uśmiecha, nawiązuje kontakt wzrokowy, wodzi oczami za przedmiotami lub czy przewraca się z boku na bok. Następnym krokiem będzie zbadanie dziecka – lekarz będzie wykonywał szereg badań, które dla postronnego obserwatora mogą wydawać się proste i nieznaczące, a dla specjalisty posłużą do oceny odruchów, czucia oraz postawy ciała.
Neurolog dziecięcy zajmuje się oceną neurorozwojową dziecka i (jeśli to konieczne) ustalaniem przebiegu terapii i rehabilitacji, a także leczeniem i diagnostyką bólów głowy, padaczki, zaburzeń ruchowych oraz chorobami nerwowo-mięśniowymi.
Neurolog dziecięcy powinien minimum jednorazowo skontrolować dziecko, jeśli: maluch jest wcześniakiem bądź urodził się z niską masą urodzeniową, pochodzi z ciąży mnogiej lub zagrożonej, poród przebiegł z powikłaniami, np. zamartwicą lub niedotlenieniem. Stan noworodka powinien być również skonsultowany z neurologiem, jeśli ciężarna zażywała leki mogące mieć wpływ na rozwój płodu lub podczas ciąży zachorowała na chorobę wirusową.
Jakie objawy u dziecka powinny skłonić rodzica do konsultacji z neurologiem?
W przypadku niemowląt niepokój mogą wzbudzić:
U starszych dzieci warto zwrócić uwagę na objawy, takie jak:
W dziedzinie pediatrii zdobywał doświadczenie w oddziałach dziecięcych (głównie: obserwacyjno-zakaźnym) Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Obecnie pracuje w Klinice Neurologii Rozwojowej oraz Poradni Neurologicznej i Przeciwpadaczkowej dla Dzieci Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
W kręgu zainteresowań szczególne miejsce zajmują: choroby nerwowo-mięśniowe, stwardnienie rozsiane oraz objawy neurologiczne w chorobach zakaźnych.
Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil