Psychiatra zajmuje się leczeniem i diagnozowaniem zaburzeń w sferze psychiki, które dotyczą kontaktów z otoczeniem oraz uczuć, emocji, postrzegania świata czy sposobu myślenia. W większości przypadków choroby te nie dają żadnych widocznych objawów cielesnych – wszystko dzieje się w głowie pacjenta.
Psychiatra, w przeciwieństwie do psychologa, jest lekarzem z wykształceniem medycznym, który może wypisywać recepty i kierować do szpitala. Psycholog natomiast jest absolwentem studiów psychologicznych, udziela wsparcia psychicznego i prowadzi psychoterapię, nie jest jednak uprawniony do przepisywania leków.
Wokół zawodu psychiatry narosło wiele mitów, a chorzy często, nawet mając świadomość istnienia swoich zaburzeń, odwlekają wizytę u specjalisty, w obawie, że będą negatywnie postrzegani przez społeczeństwo. Chorzy równie często nie zauważają u siebie problemu i nie przekonują ich nawet rozmowy z bliskimi, którzy widzą, że dzieje się coś złego. Wizyta u psychiatry, szczególnie ta pierwsza, zawsze wiąże się z dużym stresem. Te emocje, choć zupełnie zrozumiałe, są całkowicie niepotrzebne – wizyty w gabinecie psychiatry przeprowadzane są w spokojnej atmosferze, a pacjent może czuć się podczas nich całkowicie bezpiecznie. Lekarz na pierwszej wizycie przeprowadzi szczegółowy wywiad, który pomoże my w postawieniu diagnozy. Zapyta nie tylko o niepokojące objawy, ale również m.in. o życie uczuciowe, relacje rodzinne, sytuację życiową, stan zdrowia fizycznego, jakość snu oraz apetyt.
Co czwarty Polak przynajmniej raz w swoim życiu w mniejszym lub większym stopniu doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym. Decyzja o udaniu się do psychiatry nie jest łatwa. Trudno zauważyć zaburzenia i nieprawidłowości u siebie, często to ktoś bliski lub lekarz rodzinny czy psycholog sugerują konieczność wizyty u psychiatry. Warto rozważyć konsultację ze specjalistą, jeśli u siebie lub u kogoś swoich bliskich zauważysz objawy, takie jak:
Choroby, których diagnostyką i leczeniem zajmuje się psychiatra to przede wszystkim: depresja, schizofrenia, stany lękowe i fobie, uzależnienia, zaburzenia osobowości, omamy i urojenia, zaburzenia afektywne-dwubiegunowe, psychozy i manie, zespół stresu pourazowego, zaburzenia odżywiania, myśli i skłonności samobójcze, zaburzenia seksualne.
Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i postawieniu diagnozy zaproponuje przebieg leczenia. W przypadku zastosowania leków farmakologicznych chory zostanie poinformowany o sposobie dawkowania oraz o tym, jak dany lek wpłynie na jego samopoczucie. Pacjent, który przyjmuje leki, musi być pod stałą kontrolą psychiatry, który na każdej wizycie ocenia skuteczność działania leku i ewentualnie modyfikuje dawkę lub zmienia rodzaj leczenia.
Absolwent Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pracuje w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej, gdzie odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie psychiatrii. Zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem zaburzeń psychicznych u osób dorosłych. Interesuje się psychofarmakologią, stara się wybierać optymalne metody leczenia analizując indywidualne potrzeby każdego pacjenta, jego choroby współistniejące oraz oczekiwania. Swoją wiedzę medyczną poszerza uczestnicząc w wielu kursach i konferencjach naukowych.
Posiada uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich ZUS-eZLA oraz recept refundowanych.
Lek. med. Jacek Stasiuk jest lekarzem specjalistą psychiatrii, w trakcie studiów doktoranckich na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Aktualnie jest w trakcie szkolenia certyfikującego terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT) w Behavioral Tech, Seattle, USA.
W swojej pracy stosuje podejście holistyczne, skupia się nie tylko na doborze odpowiedniej farmakoterapii, ale także na łączeniu jej z oddziaływaniami psychoterapeutycznymi, psychoedukacją i profilaktyką zdrowia psychicznego. W praktyce lekarskiej stosuje elementy terapii dialektyczno-behawioralnej.
Jest uczestnikiem i współorganizatorem szkoleń i konferencji, szczególnie angażuje się w działania na rzecz osób z problemami regulacji emocji, zwłaszcza z zaburzeniami osobowości z pogranicza (borderline) i ich bliskich.
Jest jednym z założycieli i aktywnych członków Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (PTDBT). Pracuje z młodzieżą i osobami dorosłymi.
Lek. med. Jacek Stasiuk pomaga w leczeniu m.in. depresji, schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, nerwicy, zaburzeń lękowych, zaburzeń emocjonalnych, zaburzeń osobowości, bezsenności, psychoz, zaburzeń zachowania, nerwicy natręctw, zaburzeń koncentracji, otępień czy uzależnień.
Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil