Hipertensjolog to specjalista zajmujący się leczeniem nadciśnienia tętniczego. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, co trzeci Polak cierpi na nadciśnienie tętnicze. Czy oznacza to, że każda z tych osób powinna być pod opieką hipertensjologa? Niekoniecznie – wielu pacjentów z niewielkim nadciśnieniem tętniczym może być prowadzonych przez lekarza rodzinnego lub internistę. Kto w takim razie powinien udać się do hipertensjologa? Przede wszystkim osoby, u których rozwinęło się nadciśnienie wtórne, ciężkie lub oporne, które mimo podania odpowiednio dobranych leków nie ustępuje oraz wszyscy chcący skonsultować swój przypadek ze specjalistą.
Hipertensjologia to nowa dziedzina medycyny, która wyodrębniona została w 2006 roku. Specjalista hipertensjolog zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem nadciśnienia tętniczego.
Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna i problem społeczny, którego skala z roku na rok jest coraz większa. Palenie papierosów, spożywanie alkoholu, otyłość, nieprawidłowa dieta, przewlekły stres, siedzący tryb życia, brak ruchu – to tylko kilka czynników, które przyczyniają się do powstawania nadciśnienia. Odpowiednio wcześnie wprowadzone leczenie oraz zmiana stylu życia mogą znacznie poprawić stan zdrowia, jednak zanim to się stanie, chory musi mieć świadomość, że coś złego dzieje się w jego organizmie. Okazuje się, że tylko dwie trzecie osób cierpiących na nadciśnienie zdaje sobie sprawę z obecności choroby. Właśnie dlatego wyjątkowo ważna jest regularna kontrola ciśnienia, tym bardziej że badanie to jest szybkie i można wykonać je w wielu miejscach – w domu (jeśli dysponuje się ciśnieniomierzem), u lekarza czy w aptece (w wielu aptekach jest możliwość bezpłatnego pomiaru ciśnienia).
Do lekarza hipertensjologa zgłaszają się przede wszystkim ci pacjenci, u których wielokrotnie powtarzane pomiary ciśnienia dają zbyt wysokie, czyli przekraczające 140/90 mm Hg wyniki. Do poradni Zdrowy Profil trafiają również osoby po udarze mózgu, z powikłaną cukrzycą, niewydolnością nerek, a także pacjenci w podeszłym wieku oraz kobiety w ciąży.
A jakie objawy towarzyszą zwykle podwyższonemu ciśnieniu i co powinno skłonić Cię do wizyty u specjalisty? Zwróć uwagę na symptomy, takie jak:
Jeśli powyższe objawy Cię dotyczą, możesz najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu umówić się na konsultację ze specjalistą.
Hipertensjolog przeprowadzając leczenie, współpracuje z wieloma innymi specjalistami, m.in. endokrynologiem, kardiologiem, diabetologiem czy nefrologiem, ponieważ nadciśnienie tętnicze jest często wynikiem występowania innych zaburzeń, takich jak cukrzyca czy choroby nerek. Rolą hipertensjologa jest nie tylko wprowadzenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego, ale również edukacja w zakresie zapobiegania nadciśnieniu. Lekarz powinien uświadamiać pacjentów, jak ważna jest odpowiednia dieta, wprowadzenie aktywności fizycznej do swojego planu dnia, ograniczenie używek oraz unikanie nadmiernego stresu.
Holter ciśnieniowy | 200 zł/doba |
Prof. dr hab. n. med. Dagmara Hering jest kardiologiem, hipertensjologiem i specjalistą chorób wewnętrznych.
Od początku swojej pracy zawodowej związana jest z Kliniką Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed.
Jest ekspertem z wieloletnim doświadczeniem o uznaniu międzynarodowym jako klinicysta i badacz w ocenie roli układu współczulnego w fizjologii i patofizjologii różnych schorzeń, ze szczególnym uwzględnieniem nadciśnienia tętniczego, chorób sercowo-naczyniowych, chorób nerek i cukrzycy oraz zabiegowych metod leczenia nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca i przewlekłej choroby nerek.
Prof. dr hab. n. med. Dariusz Kozłowski jest kardiologiem z wieloletnim doświadczeniem, specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych, kardiologii i hipertensjologii. Wśród jego zainteresowań klinicznych i naukowych szczególne miejsce zajmują arytmie serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca i szeroko pojęte omdlenia kardiogenne.
Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil