Holter ciśnieniowy

Strona główna » Holter ciśnieniowy
holter ciśnieniowy gdańsk

Holter ciśnieniowy to przyrząd do całodobowego monitorowania ciśnienia tętniczego krwi. W przypadku niektórych pacjentów okazuje się, że jednorazowy pomiar ciśnienia w gabinecie nie jest wystarczający i miarodajny. W celu pogłębienia badań i postawienia właściwej diagnozy, w takich przypadkach stosuje się 24-godzinny pomiar ciśnienia tętniczego za pomocą Holtera.

Dokładniejsze badanie ciśnienia zlecane jest zwykle w kilku przypadkach:

  • gdy wyniki pomiarów ciśnienia w gabinecie lekarskim, a tych wykonanych w domowym zaciszu, znacząco się różnią (różnice mogą być spowodowane tzw. syndromem białego fartucha, czyli reakcją stresową na pobyt w gabinecie lekarskim),
  • jeśli istnieje ryzyko, że wdrożone leczenie nadciśnienia tętniczego nie przynosi efektów,
  • jeżeli notuje się znaczne spadki ciśnienia (dotyczy to szczególnie osób starszych i chorych na cukrzycę),
  • jeśli nadciśnienie tętnicze lub stan przedrzucawkowy występuje u ciężarnych.

Holter ciśnieniowy zakładany jest na całą dobę. Pomiar ciśnienia za jego pomocą odbywa się co ok. 15 min, a wyniki zapisywane są w pamięci urządzenia. Nocą pomiary wykonywane są nieco rzadziej – zwykle co 30 min. Dzięki temu analizujący wyniki badania lekarz, może dokładnie stwierdzić, w jakich godzinach i podczas jakich aktywności występują jakiekolwiek nieprawidłowości w wysokości ciśnienia tętniczego.

Holter ciśnieniowy prywatnie – przebieg badania

Badanie ciśnienia za pomocą Holtera jest całkowicie nieinwazyjne, a w czasie jego trwania można, a nawet trzeba prowadzić normalny tryb życia. Urządzenie składające się z mankietu i rejestratora, zakładane i uruchamiane jest zwykle w gabinecie lekarskim, zazwyczaj w godzinach porannych.

Ciśnienie rejestrowane jest przez 24h, podczas których wykonywane jest ok. 70 pomiarów. Niektóre holtery wyposażone są również w specjalny przycisk, umożliwiający zmierzenie ciśnienia dodatkowo, poza harmonogramem, na życzenie. Założony na rękę mankiet każdorazowo przy pomiarze ciśnienia będzie napełniany powietrzem (tak samo, jak tradycyjny ciśnieniomierz). Ważne jest, by w miarę możliwości, zawsze w momencie sprawdzania ciśnienia mieć rękę wyprostowaną w przedramieniu, luźno opuszczoną wzdłuż ciała. Należy pamiętać również o tym, by nie kłaść się na ręce, na którą założony jest mankiet.

Uwaga! Możesz zostać poproszony o prowadzenie dzienniczka aktywności w ciągu doby, w której przeprowadzane jest badanie. Takie zapiski pomogą w końcowej ocenie wyników przez lekarza.

Holter ciśnieniowy – jak się ubrać

W dniu badania należy wybrać wygodne, niekrępujące ruchów ubrania, w których czujesz się dobrze i komfortowo. Mankiet Holtera zakładany jest bezpośrednio na skórę, najlepiej jest więc mieć na sobie luźne ubrania – koszulkę z krótkim rękawkiem oraz okrycie wierzchnie z szerokimi rękawami, pod którymi bez problemu zmieści się urządzenie. Trzeba pamiętać też o tym, że w dobie, w której wykonywane jest badanie, nie należy brać kąpieli ani prysznica – aparatu nie można zamoczyć, ani ściągać go przez 24h.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_contains() in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php:373 Stack trace: #0 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(358): Smush\Core\Parser\Parser->sanitize_value('href') #1 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(157): Smush\Core\Parser\Parser->is_safe('href') #2 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(120): Smush\Core\Parser\Parser->get_element_attributes('<link href="htt...', 'https://zdrowyp...') #3 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-page-parser.php(35): Smush\Core\Parser\Parser->get_elements_with_image_attributes('<! in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php on line 373