Sport to zdrowie, jednak należy pamiętać również o tym, że regularny, intensywny wysiłek fizyczny powoduje zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Nie tylko te widoczne z zewnątrz, czyli smukłą, wysportowaną sylwetkę czy zarysowane mięśnie, ale również te zachodzące wewnątrz organizmu, m.in. w układzie sercowo-naczyniowym.
Zmiany, jakie zachodzą w sercu pod wpływem aktywności fizycznej, nazywane są zmianami adaptacyjnymi, a przebudowa funkcji oraz morfologii serca w wyniku wysiłku fizycznego nosi nazwę „serca sportowca”. O jakich zmianach mowa? Przede wszystkim o zwiększeniu wymiarów i masy serca oraz zmniejszeniu ilości uderzeń serca podczas wysiłku i w spoczynku. Tego typu zmiany są fizjologiczne i u sportowców nie stanowią patologii.
Kardiolog sportowy zajmuje się oceną ryzyka związanego z intensywnym uprawianiem sportu oraz wykluczeniem chorób, które mogą nieść ryzyko nagłej śmierci sportowca lub drastycznego pogorszenia jego zdrowia. Z pomocy kardiologa sportowego powinny skorzystać przede wszystkim intensywnie uprawiające sport osoby po 40. roku życia, ponieważ z wiekiem rośnie ryzyko problemów z układem sercowo-naczyniowym, w tym choroby wieńcowej.
Intensywny wysiłek jest dla organizmu sporym obciążeniem, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie organizmu do planowanej aktywności fizycznej.
Kardiolog sportowy pomaga zarówno sportowcom wyczynowym, jak i amatorom, jego pacjentami są zarówno sportowcy z wieloletnim doświadczeniem, jak i ci, którzy dopiero zaczynają przygodę ze sportem. Jego zadaniem jest nie tylko diagnozowanie chorób serca i kwalifikowanie do uprawiania sportu, ale również edukowanie sportowców w zakresie wpływu aktywności fizycznej na zdrowie. Zadaniem kardiologa sportowego jest również uświadamianie o zgubnych skutkach stosowania niedozwolonego wspomagania sprawności fizycznej, czyli dopingu.
Kiedy udać się na wizytę do kardiologa sportowego? Przede wszystkim, jeśli planujesz intensywny wysiłek fizyczny, np. wspomniany wcześniej udział w maratonie. Niejednokrotnie zdarza się, że biegacze bagatelizują wpływ tak długotrwałego wysiłku fizycznego na organizm. Specjaliści ostrzegają, że bieganie maratonów nie powinno być sposobem na życie. Tak duży dystans człowiek może pokonać kilka lub w niektórych przypadkach nawet tylko raz w życiu. Statystyki pokazują, że powikłania sercowe (często zakończone śmiercią) po uczestniczeniu w maratonie ma jedna na 200 tys. osób. Tak niewielka częstotliwość spowodowana jest świadomością sportowców, odpowiednim przygotowaniem i przebadaniem organizmu przed startem (kiedyś przypadki śmiertelne zdarzały się u jednej osoby na 50 tys.)
Kardiolog podczas wizyty dopyta o przypadki chorób serca w rodzinie oraz przeprowadzi szczegółowy wywiad na temat ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Choroby, które mogą doprowadzić do nagłej śmierci lub pogorszenia stanu zdrowia sportowca to:
Prof. dr hab. n. med. Dariusz Kozłowski jest kardiologiem z wieloletnim doświadczeniem, specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych, kardiologii i hipertensjologii. Wśród jego zainteresowań klinicznych i naukowych szczególne miejsce zajmują arytmie serca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca i szeroko pojęte omdlenia kardiogenne.
Nasze centrum oferuje szeroką ofertę badań kardiologicznych i konsultacje specjalistyczne. Posiadamy 10-osobowy zespół kardiologów oraz wykonujemy pełen zakres badań kardiologicznych: holter EKG, holter ciśnieniowy, echo serca, próbę wysiłkową, próbę dobutaminową, kontrolę stymulatorów serca (Medtronic/Biotronik/Boston) czy echo przezprzełykowe. Dodatkowo zajmujemy się leczeniem omdleń oraz wykonujemy badania z zakresu leczenia omdleń tj. test pochyleniowy (TILT test), próbę Jose czy test ortostatyczny. W celu zapewnienia pełnej diagnostyki wykonujemy również badania obrazowe: USG tarczycy, USG jamy brzusznej, doppler tętnic dogłowowych, doppler tętnic nerkowych, doppler tętnic kończyn dolnych czy doppler żył kończyn dolnych.
Poznaj zgrany i wykwalifikowany zespół Centrum Medycznego Zdrowy Profil