Holter EKG

Strona główna » Holter EKG
holter ekg gdańsk prywatnie

Standardowa elektrokardiografia serca to popularne, nieinwazyjne badanie, wykorzystywane przy diagnozowaniu chorób serca, na podstawie jego czynności bioelektrycznej. Czasami jednak kilka minut, bo tyle trwa EKG serca, jest niewystarczające do postawienia jednoznacznej diagnozy. Wtedy lekarz może zlecić dokładniejsze, bo trwające znacznie dłużej, badanie za pomocą Holtera EKG.
Holter EKG to badanie, które zwykle trwa 24h, jednak lekarz może zlecić również dłuższy pomiar, np. 48h. Monitorowanie pracy serca w tak długim przedziale czasowym daje pełny obraz aktywności serca podczas różnych momentów w ciągu doby – w czasie spoczynku, stresu czy ćwiczeń fizycznych.
Badanie metodą Holtera wykonywane jest w przypadku:

  • podejrzenia choroby wieńcowej,
  • występowania omdleń i utrat przytomności,
  • stwierdzenia zaburzeń pracy serca, takich jak kołatanie, zbyt szybkie, wolne czy nierówne bicie,
  • weryfikacji pracy serca po przebytym zawale,
  • analizy rytmu serca po wszczepieniu rozrusznika,
  • oceny skuteczności stosowanego leczenia kardiologicznego.

Holter EKG prywatnie – przebieg badania

Podlegający badaniu pacjent przez całą dobę (lub dłużej, jeśli takie jest zalecenie lekarza) podpięty jest do aparatury rejestrującej pracę serca. Urządzenie składa się z rejestratora EKG oraz elektrod podpiętych bezpośrednio do klatki piersiowej. Aparatura powinna być założona przez lekarza specjalistę. Badanie metodą Holtera może być wykonywane w układzie 3-, 7- lub 12-odprowadzeniowym (poszczególne opcje różnią się liczbą elektrod, które podpięte są do rejestratora).

Pacjent przez cały czas trwania badania powinien prowadzić zwykły tryb życia. To bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy badanie da wiarygodne i miarodajne wyniki. Właśnie dlatego aparat nie powinien w żadnej sposób ograniczać osoby, która go nosi – można bez obaw w nim spać czy uprawiać sport. Pacjent zobowiązany jest prowadzić notatki, w których zapisuje godziny wykonywanych w ciągu dnia czynności, takich jak np.: prowadzenie samochodu, sen, aktywność fizyczna. Pacjent powinien również notować godziny, w których poczuł niepokojące go dolegliwości, takie jak kołatanie serca, duszności czy niezidentyfikowane bóle. Warto również pamiętać o zanotowaniu godzin przyjmowania leków.

Podczas badania można, a nawet trzeba wykonywać wszystkie codzienne aktywności, nie należy jednak kąpać się ani brać prysznica, chyba że pacjent zostanie jednoznacznie poinformowany, że aparat jest wodoodporny. Po zakończonym badaniu urządzenie przekazuje się lekarzowi, który analizuje wyniki i, jeśli to konieczne, wdraża odpowiednie leczenie.

Holter EKG – wyniki

Lekarz specjalista, analizując wyniki z zapisu zarejestrowanego przez urządzenie, bierze również pod uwagę sporządzone przez pacjenta notatki. Należy pamiętać o tym, że zapis wygenerowany przez Holter EKG może zostać prawidłowo przeanalizowany wyłącznie przez lekarza specjalistę, a każda próba samodzielnej diagnozy może skończyć się szkodą dla zdrowia.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_contains() in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php:373 Stack trace: #0 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(358): Smush\Core\Parser\Parser->sanitize_value('href') #1 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(157): Smush\Core\Parser\Parser->is_safe('href') #2 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(120): Smush\Core\Parser\Parser->get_element_attributes('<link href="htt...', 'https://zdrowyp...') #3 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-page-parser.php(35): Smush\Core\Parser\Parser->get_elements_with_image_attributes('<! in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php on line 373