Fizykoterapia – prądy

Strona główna » Fizykoterapia – prądy
prądy Gdańsk prywatnie

Fizykoterapia prądem, inaczej elektroterapia, to zabieg polegający na leczeniu różnego rodzaju dolegliwości poprzez działanie prądem o odpowiedniej częstotliwości.

Prądy poprawiają ukrwienie, działają przeciwbólowo oraz przyspieszają okres regeneracji. Wskazaniami do stosowania elektroterapii są m.in.: przewlekłe bóle kręgosłupa, dyskopatie, nerwobóle, rwa kulszowa, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroby reumatyczne, stany pourazowe (np. po złamaniach), dystrofie mięśniowe, bóle głowy i migreny.

W fizykoterapii stosuje się kilka rodzajów zabiegów z wykorzystaniem prądu. W zależności od potrzeb pacjenta stosuje się zabiegi, takie jak:

  • Prądy TENS – stosowane do leczenia bólów kręgosłupa, reumatycznych, bólów pooperacyjnych, a także u pacjentów z problemami skórnymi, neuropatią i dyskopatią. Zabieg polega na zastosowaniu impulsowych prądów o małej intensywności.
  • Jonoforeza – zabieg polegający na aplikacji prądu stałego na rehabilitowane miejsce, stosowany w leczeniu stanów zapalnych, nerwobóli, neuralgii oraz chorób reumatycznych.
  • Galwanizacja – czyli stosowanie prądu stałego o niewielkiej częstotliwości, wykorzystywane m.in. w leczeniu nerwobóli, stanów zapalnych nerwów oraz dyskopatii.
  • Elektrostymulacja – to wywoływanie skurczu mięśni za pomocą prądu impulsowego, stosowane w leczeniu niedowładów i porażeń.
  • Prądy diadynamiczne – zwiększają ukrwienie, przyspieszając tym samym wchłanianie krwiaków, powstałych po urazach. Stosowane w stanach pourazowych, ale także w schorzeniach reumatycznych, bólach kręgosłupa, zwyrodnieniach i nerwobólach.
  • Prądy interferencyjne – mające głównie działanie przeciwbólowe i poprawiające krążenie, stosowane w problemach z działaniem mięśni.
  • Prądy Kotza – działają na mięśnie położone głęboko, stosowane w leczeniu skoliozy i złamań.
  • Prądy Trabeta – prądy impulsowe, jednokierunkowe, stosowane w zaburzeniach krążenia obwodowego, nerwobólach i chorobach zwyrodnieniowych stawów.

Prywatna fizykoterapia – prądy – przebieg zabiegu

Elektroterapia to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, należy jednak pamiętać o kilku kwestiach, by umożliwić jego sprawne i skuteczne przeprowadzenie. Przed rozpoczęciem zabiegu należy bezwzględnie zdjąć wszystkie elementy biżuterii. Miejsca na skórze, które mają być poddawane zabiegowi, powinny być oczyszczone i pozbawione owłosienia. Należy pamiętać również o tym, by przed zabiegiem nie smarować skóry tłustymi kremami i balsamami.

Podczas zabiegu pacjent przebywa w pozycji siedzącej lub leżącej, w zależności od tego, jakie miejsce podlegać będzie działaniu prądu. Specjalista na ciele pacjenta montuje przygotowane specjalnie elektrody. Zabieg trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu minut, w zależności od stosowanego typu prądów. Pacjent podczas zabiegu powinien pozostawać bez ruchu i informować osobę wykonującą zabieg każdorazowo, kiedy poczuje ból.

Prądy Tens a nowotwór, czyli przeciwwskazania do wykonania

Elektroterapia to bardzo skuteczny i nieinwazyjny zabieg, istnieje jednak kilka przeciwwskazań do jego wykonywania. Zrezygnować z terapii prądem powinny bezwzględnie osoby chorujące na nowotwory, posiadające rozrusznik serca, endoprotezy lub implanty, cierpiące na zaburzenia rytmu serca oraz zaburzenia czucia, a także kobiety w ciąży.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_contains() in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php:373 Stack trace: #0 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(358): Smush\Core\Parser\Parser->sanitize_value('href') #1 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(157): Smush\Core\Parser\Parser->is_safe('href') #2 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(120): Smush\Core\Parser\Parser->get_element_attributes('<link href="htt...', 'https://zdrowyp...') #3 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-page-parser.php(35): Smush\Core\Parser\Parser->get_elements_with_image_attributes('<! in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php on line 373