Fizykoterapia – pole magnetyczne

Strona główna » Fizykoterapia – pole magnetyczne
pole magnetyczne Gdańsk prywatnie

Magnetoterapia, czyli leczenie polem magnetycznym stosowana jest w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości. Zabieg polega na oddziaływaniu pola magnetycznego o małej częstotliwości na zmienione chorobowo miejsce. Pole magnetyczne ma silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także… przyspieszające metabolizm.
W przeciwieństwie do innych zabiegów z zakresu fizykoterapii, działanie polem magnetycznym nie może być celowane i skierowane precyzyjnie w jedno miejsce w ciele pacjenta. Pole magnetyczne przenika przez całe ciało i oddziałuje na większe powierzchnie, przyspieszając rozwój tkanki łącznej, zwiększając przyswajanie tlenu przez tkanki oraz działając przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Zakres działania pola magnetycznego jest bardzo szeroki, terapia z jego zastosowaniem zalecana jest dla osób cierpiących na: reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę zwyrodnieniową stawów, osteoporozę, zespół Sudecka, schorzenia pourazowe, choroby układu krążenia, schorzenia ginekologiczne i dermatologiczne, choroby przewodu pokarmowego oraz układu oddechowego.

Prywatna fizykoterapia – pole magnetyczne – przebieg badania

Do zabiegu przy pomocy pola magnetycznego nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zdjąć wszystkie metalowe elementy – łańcuszek, kolczyki czy pasek ze stalową klamrą. Trzeba pamiętać również o wyłączeniu telefonu.

Zabieg magnetoterapii może być wykonywany przez ubranie, a nawet przez opatrunek gipsowy, jeśli jest taka potrzeba. Pacjent zazwyczaj przebywa w pozycji siedzącej lub leżącej. Na zmienioną chorobowo część ciała zakładana jest specjalna obręcz generująca pole magnetyczne. Zdarza się również, że do zabiegu wykorzystywane są aplikatory płaskie. Natężenie pola magnetycznego uzależnione jest od stanu pacjenta – szczegóły badania powinny zostać zawarte w skierowaniu od lekarza specjalisty. Zabieg trwa od 10 do 30 minut, a zalecana liczba zabiegów, która pozwoli osiągnąć odpowiedni efekt terapeutyczny, to minimum 10.

Na zabiegi magnetoterapii najlepiej udać się do gabinetu fizjoterapeuty, by mieć pewność, że wszystkie parametry i warunki zabiegu zostaną prawidłowo spełnione. Dla osób, które nie mogą lub nie chcą wykonywać zabiegu poza domem, istnieje jednak alternatywa – aparatura do magnetoterapii w domowym zaciszu.

Magnetoterapia – skutki uboczne

Zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego, o ile stosuje się biorąc pod uwagę przeciwwskazania, są całkowicie bezpieczne. Należy pamiętać jednak o tym, że z magnetoterapii nie mogą korzystać:

  • kobiety w ciąży,
  • osoby cierpiące na nowotwory (pole magnetyczne odżywia nie tylko te dobre komórki – działa również na zmutowane komórki nowotworowe),
  • osoby z ciężkimi chorobami serca,
  • pacjenci z krwotokami jelitowymi lub ich ryzykiem (magnetoterapia może nieznacznie zaburzyć proces krzepnięcia krwi),
  • osoby z aktywnymi implantami (pole mogłoby zaburzyć ich działanie).

Warto wiedzieć o tym, że u niektórych osób po zabiegu polem magnetycznym mogą wystąpić zaburzenia snu oraz koncentracji, a także uczucie ciepła oraz lekkiego drętwienia miejsca, które zostało poddane magnetoterapii. Zdarzają się również przypadki czasowego obniżenia ciśnienia krwi oraz zaburzeń widzenia po wykonaniu zabiegu.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_contains() in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php:373 Stack trace: #0 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(358): Smush\Core\Parser\Parser->sanitize_value('href') #1 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(157): Smush\Core\Parser\Parser->is_safe('href') #2 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(120): Smush\Core\Parser\Parser->get_element_attributes('<link href="htt...', 'https://zdrowyp...') #3 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-page-parser.php(35): Smush\Core\Parser\Parser->get_elements_with_image_attributes('<! in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php on line 373