Fala uderzeniowa jest skutecznym i coraz bardziej zyskującym na popularności zabiegiem, stosowanym w łagodzeniu bólu spowodowanego nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu ruchowego.
Pacjenci bardzo często odczuwają poprawę już po pierwszym zabiegu z użyciem fali uderzeniowej. Ja to się dzieje, że zabieg ten jest tak skuteczny? Fala uderzeniowa powstaje w specjalnym aparacie, który umożliwia dostosowanie parametrów fali w taki sposób, by była jak najlepiej dopasowana do miejsca wykonywania zabiegu oraz dolegliwości pacjenta. Specjalna głowica urządzenia do aplikowania fali umożliwia skoncentrowanie przesyłanych impulsów, dzięki czemu zabieg jest wyjątkowo precyzyjny i dokładnie trafia w odpowiednie miejsce, nie naruszając przy tym tkanek, które znajdują się wokół niego. Ogromną zaletą fali uderzeniowej jest również to, że pomaga ona pacjentom, u których zawiodły już inne metody fizykoterapii, a efekty terapeutyczne, jakie przynosi, utrzymują się bardzo długo.
Wskazaniami do wykorzystania fali uderzeniowej są m.in.: ostroga piętowa, ból w barku lub nadgarstku, kolano skoczka, łokieć tenisisty, ból po urazach kończyn, zapalenie powięzi podeszwowej, problemy ze ścięgnem Achillesa.
Prywatna fizykoterapia – fala uderzeniowa, przebieg zabiegu
Zabieg przy użyciu fali uderzeniowej poprzedzony jest zawsze dokładnym wywiadem. Specjalista zapyta o obecne dolegliwości, aktualne i przebyte choroby oraz urazy z przeszłości. Fala uderzeniowa jest nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem. Wiele osób boi się bólu spowodowanego zabiegiem. Odczucia, jakie pacjenci opisują podczas zabiegu, są jednak bardzo zróżnicowane i subiektywne. Dla niektórych impulsy są nieprzyjemne, ale bezbolesne, inni odczuwają lekki ból, a jeszcze inni nie czują zupełnie nic.
Tuż przed przeprowadzeniem zabiegu falą uderzeniową specjalista na bolące miejsce nałoży specjalny żel sprzęgający, który pozwala na przejście fali z urządzenia do tkanek bez zbędnych strat energii. Intensywność uderzeń uzależniona jest od indywidualnych odczuć pacjenta i może być regulowana podczas zabiegu. Cały zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Zaleca się niezaprzestawanie terapii na jednej sesji. Najlepsze efekty terapeutyczne można osiągnąć po odbyciu 4-6 zabiegów (po każdym zabiegu powinien nastąpić tydzień przerwy na regenerację).
Fala uderzeniowa – przeciwwskazania
Choć przeciwwskazań do wykorzystania fali uderzeniowej jest niewiele, a sam zabieg jest bezpieczny i nieinwazyjny, to należy ich bezwzględnie przestrzegać i koniecznie zgłaszać lekarzowi zlecającemu zabieg. Do przeciwwskazań do tego rodzaju fizykoterapii należą: aktywna choroba nowotworowa, niedawno przebyty zawał serca oraz hemofilia. Przyjmuje się również, że z fali uderzeniowej nie mogą korzystać kobiety w ciąży, jednak nie ma badań argumentujących negatywny wpływ, o ile zabiegi nie są wykonywane na lędźwiową część kręgosłupa. Z terapii falą uderzeniową nie powinny również korzystać osoby w trakcie sterydoterapii oraz z zaawansowaną osteoporozą.
Najnowsze komentarze