Echo przezprzełykowe

Strona główna » Echo przezprzełykowe
usg tarczycy gdańsk, usg jamy brzusznej, doppler tętnic nerkowych, doppler tętnic dogłowowych gdańsk

Echo serca to nieinwazyjne badanie pozwalające na dokładną ocenę serca, a echokardiografia przezprzełykowa jest jego najdokładniejszym typem. Echo przezprzełykowe pomocne jest w diagnozowaniu i rozpoznawaniu zmian, które są trudne do wykrycia za pomocą standardowego, przezklatkowego badania.

Fachowo echokardiografia przezprzełykowa nazywana jest badaniem TEE (od transesophageal echocardiography). To badanie polegające na wprowadzeniu sondy do przełyku pacjenta. Najbliżej przełyku znajduje się lewy przedsionek – echokardiografia przezprzełykowa jest najlepszym sposobem, by dokładnie obejrzeć ten obszar serca.

Badanie TEE zwykle przeprowadza się jako uzupełnienie standardowej echokardiografii. Wykonuje się je m.in. w przypadkach, takich jak:

  • wady wrodzone i nabyte serca,
  • udary mózgu (jeśli istnieje podejrzenie przyczyny sercowej),
  • kontrola naczyń w obrębie serca,
  • podejrzenie obecności skrzepliny w sercu,
  • ocena funkcjonowania sztucznych zastawek,
  • podejrzenie guzów serca.

Prywatne echo przezprzełykowe – przebieg badania

Echokardiografia przezprzełykowa przebiegiem przypomina nieco gastroskopię i trwa około 15 minut. Badanie powinno być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem – 8 h przed badaniem nie należy przyjmować żadnych posiłków, w tym czasie można natomiast drobnymi łykami popijać niewielkie ilości wody.

Badanie TEE zawsze poprzedzone jest dokładnym wywiadem medycznym. Lekarz z pewnością zapyta o ogólny stan zdrowia, a także o wszelkie nieprawidłowości czy schorzenia układu pokarmowego. Dopyta również o występowanie reakcji alergicznych, szczególnie tych spowodowanych substancjami znieczulającymi.

Przed badaniem pacjentowi znieczula się gardło, by zapobiec odruchowi wymiotnemu. Jeśli pacjent jest bardzo niespokojny i zestresowany badaniem, zdarza się, że podawane są mu również środki uspokajające. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej na lewym boku. Sonda wprowadzana jest przez lekarza do przełyku przez jamę ustną, aż do osiągnięcia odpowiedniego ułożenia. Sonda może pozostać w przełyku, może jednak również zostać wprowadzona aż do żołądka, w celu uzyskania pełnego obrazu serca. Lekarz w czasie rzeczywistym ogląda obraz rejestrowany przez sondę na ekranie monitora.

Po zakończeniu badania pacjent nie powinien spożywać pokarmów jeszcze przez około 2 h, do momentu, kiedy znieczulenie przestanie działać.

Przezprzełykowe echo serca – badanie, cena i przeciwwskazania

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania tego rodzaju badania? Przede wszystkim są to choroby przełyku oraz skaza krwotoczna. Co więcej, pacjenci, którzy są nosicielami wirusa WZW B lub HIV powinni zgłosić to lekarzowi przed rozpoczęciem badania.

Przezprzełykowe echo serca jest nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem, powikłania (m.in. uszkodzenie przełyku czy gardła) występują niezwykle rzadko. Mimo to każdy ból w klatce piersiowej występujący po badaniu należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function Smush\Core\Parser\str_contains() in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php:373 Stack trace: #0 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(358): Smush\Core\Parser\Parser->sanitize_value('href') #1 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(157): Smush\Core\Parser\Parser->is_safe('href') #2 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php(120): Smush\Core\Parser\Parser->get_element_attributes('<link href="htt...', 'https://zdrowyp...') #3 /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-page-parser.php(35): Smush\Core\Parser\Parser->get_elements_with_image_attributes('<! in /home/users/zdrowy01/public_html/domains/zdrowyprofil.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-smushit/core/parser/class-parser.php on line 373