Pacjenci po przebytym zakżeniu SARS-CoV-2 często odczuwają bóle lub ucisk w klatce piersiowej oraz zwiększoną męczliwość.
Symptomy te mogą wiązać się z uszkodzeniem narządów wewnętrznych powstałych z przebiegu COVID-19, przetrwałym stanem zapalnym czy w końcu z zostrzeniem chorób przewlekłych.
W przypadku występowania objawów nieporządanych warto wykonać badania, które pozwolą zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie.
W Centrum Medycznym Zdrowy Profil dr n. med. Radosław Nowak, kardiolog, wykonuje badanie echo serca oraz USG płuc. Obydwa badania pozwalają na diagnozę objawów i szybkie wdrożenie ewentualnego leczenia.
ECHO SERCA
Echokardiografia to bezpieczne i nieinwazyjne badanie obrazowe, pozwalające wykryć wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu serca. Echo serca umożliwia ocenę przepływu krwi, funkcjonowania jam i zastawek oraz naczyń wchodzących i wychodzących z serca. Badanie echokardiografii serca wykorzystuje działanie fal ultradźwiękowych, które odbijając się od badanego narządu, dają jego obraz na podłączonym do urządzenia monitora.
Standardowe, przezklatkowe echo serca, przebiega podobnie do zwykłego badania USG. Pacjent z odsłoniętą klatką piersiową kładzie się na leżance na plecach lub lewym boku. Lekarz przeprowadza badanie, przesuwając po skórze głowicą pokrytą specjalnym żelem. Całe badanie trwa od 15 do 45 minut. Czas zależy od warunków fizycznych pacjenta oraz jego schorzeń. W trakcie badania obraz serca wyświetlany jest na monitorze w czasie rzeczywistym.
Istotne jest to, że do badania przezklatkowego echa serca nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać.
W trakcie echokardiografii, oprócz budowy i wielkości jam, naczyń oraz ścian serca, badana jest m.in. tzw. frakcja wyrzutowa, za pomocą której lekarz może ocenić ryzyko wystąpienia schorzeń układu krwionośnego. Określa ona, jaki procent objętości krwi przepompowywany jest z serca w trakcie jednego skurczu. Prawidłowa wartość frakcji wyrzutowej wynosi minimum 60-65%. Zbyt niskie wartości tego parametru oznaczają, że serce nie działa tak, jak powinno – jest zbyt słabe lub niewydolne. Uwaga! Ocena wyników badania echa serca jest trudna i skomplikowana, a jej dokładną analizę może wykonać tylko lekarz.
USG PŁUC
Badanie USG płuc umożliwia rozpoznawanie zmian zapalnych oraz może zasugerować ich rodzaj. W przypadku obecności charakterystycznych cech w obrazie USG badający może różnicować typowe zapalenie bakteryjne od zapalenia atypowego i wirusowego, a u niektórych pacjentów także zapaleń grzybiczych. Bardzo ważne jest, że badanie to pozwala stwierdzić obecność powikłań czyli ropnia płuca i ropniaka opłucnej co ma ogromne znaczenie dla wyboru odpowiedniego leczenia.
Ultrasonografia wykorzystuje zjawisko odbicia fal dźwiękowych do uwidocznienia narządów wewnętrznych. Do badania USG płuc nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać.
Najnowsze komentarze