Analiza składu ciała (BIA, inaczej bioimpendacja elektryczna) umożliwia szczegółowe monitorowanie składu ciała. Pozwala na zmierzenie ilości tkanki mięśniowej, tłuszczowej, zawartości wody w organizmie oraz stopnia otłuszczenia narządów. Badanie to stosowane jest w dietetyce, pozwala na odpowiednie ustalenie planu żywieniowego oraz kontrolowanie efektów stosowanej diety. Analiza składu ciała za pomocą specjalistycznej wagi może również pomóc w ocenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób. Zbyt wysoki procent tkanki tłuszczowej to większe ryzyko zachorowania na nadciśnienie, cukrzycę, choroby serca oraz nowotwory. Analiza składu ciała pozwala także określić masę kostną, dzięki czemu możliwe jest stwierdzenie ryzyka wystąpienia osteoporozy.
Analiza składu ciała to zupełnie nieinwazyjne, szybkie i bezbolesne badanie, które może powiedzieć Ci bardzo dużo na temat kondycji Twojego organizmu. Może z niego skorzystać praktycznie każdy – jedyne ograniczenia to ciąża, wszczepiony rozrusznik serca oraz padaczka.
Analiza składu ciała prywatnie – przebieg badania
Analiza składu ciała przeprowadzana jest przy pomocy specjalistycznej wagi. W jaki sposób przebiega badanie? W podobny sposób, jak zwykłe ważenie, z tą różnicą, że na platformie wagi do analizy składu ciała znajdują się elektrody, które podczas badania wysyłają do ciała impulsy prądy o słabym natężeniu (bez obaw, są one zupełnie niewyczuwalne). Istnieje również drugi typ badania, podczas którego pacjent leży na specjalnej macie, a elektrody przypięte są do jego dłoni i stóp. Następnie mierzona jest odporność poszczególnych tkanek na prąd – inaczej na impulsy reagują mięśnie, a inaczej tkanka tłuszczona, dzięki czemu możliwe jest ich zróżnicowanie i określenie procentowej zawartości w ciele.
Do wykonania analizy składu ciała dobrze jest odpowiednio się przygotować. Jeśli badanie odbywa się w godzinach porannych, należy zgłosić się na nie na czczo, jeśli w popołudniowych, nie jeść przez 2-3h przed wizytą. Oczywiście można w tym czasie pić wodę niegazowaną. 24h przed badaniem nie należy spożywać alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę. Przez 12h przed wykonaniem analizy składu ciała należy również unikać obciążającego wysiłku fizycznego. Jeśli to możliwe, nie należy również przyjmować leków moczopędnych na tydzień przed badaniem.
Bioimpedancja elektryczna – normy
Analiza składu ciała pozwala określić, czy poszczególne części składowe masy ciała mieszczą się w normach. Znaczne odstępstwa często świadczą o złej kondycji organizmu i wymagają szybkiej interwencji, np. zmiany diety lub wdrożenia regularnej aktywności fizycznej. A jakie są normy? Tkanka tłuszczowa u kobiet powinna stanowić ok. 15-25% masy ciała, a u mężczyzn 10-20%. Wartości przekraczające te normy o 5% i więcej oznaczają otyłość. Jeśli chodzi o masę mięśniową, nie ma odgórnie ustalonych norm, jednak zwykle, w zdrowym organizmie stanowi ona ok. 30% masy ciała. Nasz organizm w dużej mierze składa się z wody – u kobiet jej poziom powinien utrzymywać się na poziomie 55%, u mężczyzn natomiast 60%. Masa kostna zdrowego człowieka stanowi natomiast ok. 12-13,5%.
Najnowsze komentarze