Ultradźwięki są jednym z najbardziej popularnych i najlepiej przebadanych rodzajów fizykoterapii. Działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. W przypadku zabiegów ultradźwiękami efekt terapeutyczny osiąga się za pomocą oddziaływania fali dźwiękowej na głęboko położone struktury ciała, poprzez przykładanie specjalistycznego urządzenia do powierzchni skóry.
Ultradźwięki mogą mieć działanie ogólnoustrojowe lub miejscowe. Podczas zabiegu, przy wykorzystaniu fal wykonywany jest mikromasaż tkanek. Zabieg ultradźwiękami powoduje również tzw. efekt termiczny – oznacza to, ze wszystkie tkanki (nerwowa, tłuszczowa i mięśniowa) są rozgrzewane, co poprawia ukrwienie, sprzyja przyspieszaniu procesów naprawczych oraz pomaga w leczeniu stanów zapalnych. Zabieg ultradźwiękami to również doskonały sposób na rozluźnienie mięśni, dlatego bardzo często korzystają z niego sportowcy.
Terapia ultradźwiękami stosowana jest w m.in. w celu: leczenia stanów zapalnych, walki z bólem, rozszerzania naczyń krwionośnych, obniżenia napięcia mięśniowego, przyspieszenia gojenia się ran, stabilizacji układu współczulnego, ograniczenia ruchomości stawów, spowodowanego przykurczem więzadeł lub powięzi.
Prywatna fizykoterapia – ultradźwięki – przebieg zabiegu
Zabieg ultradźwiękami przebiega zupełnie bezboleśnie. Do terapii nie trzeba w żaden sposób się przygotowywać. Jedyne, o czym warto pamiętać to wygodny ubiór, umożliwiający bezproblemowe odsłonięcie miejsca, które ma podlegać zabiegowi.
Wizyta w gabinecie poprzedzona jest zwykle wywiadem dotyczącym stanu zdrowia pacjenta. Terapeuta, rozpoczynając zabieg, nałoży na skórę indywidualnie dobrany do danego schorzenia lek w postaci żelu. Następnie przyłoży do skóry urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe, które umożliwi zaaplikowanie leków w głąb tkanek. Specjalista poprzez zmianę częstotliwości fal może kontrolować, jak głęboko będą trafiać ultradźwięki. Zabieg zwykle trwa od kilku do 15 minut.
Istnieją dwie metody przeprowadzania zabiegu. Pierwsza – lokalna, wykonywana bezpośrednio na skórze w okolicy zmienionych chorobowo lub bolących tkanek. Druga – segmentarna, wykonywana w okolicy przykręgosłupowej, w miejscu korzeni nerwowych unerwiających miejsce zmian.
Nie należy poprzestawać na jednym zabiegu – pełna skuteczność osiągnięta zostanie dopiero po ok. 10 regularnych spotkaniach. Liczba zabiegów może być również wydłużona do 15, jeśli lekarz uzna to za konieczne.
Ultradźwięki – przeciwwskazania
Zabiegi przeprowadzane przy pomocy ultradźwięków są całkowicie bezpieczne, jednak istnieje lista bezwzględnych przeciwwskazań, które uniemożliwiają części osób skorzystanie z terapii. Należą do nich: ciąża, nowotwory, zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność układu sercowo-naczyniowego, wszczepiony stymulator serca, zakrzepowo-zrostowe zapalenia żył, żylaki, ostre stany zapalne oraz obecność jakichkolwiek stalowych implantów.
Jeśli pacjent cierpi na schorzenie inne od wymienionych powyżej, powinien zawsze zgłosić to terapeucie, by upewnić się, że może bez przeszkód skorzystać z zabiegu.
Najnowsze komentarze