Stymulator serca, potocznie przez pacjentów zwany rozrusznikiem, jest skutecznym i często stosowanym rozwiązaniem, wykorzystywanym w leczeniu zaburzeń rytmu serca (np. bradykardii i migotania przedsionków). Pacjent, którego serce pracuje za wolno, może borykać się z częstymi zasłabnięciami, omdleniami lub zawrotami głowy. Wszczepienie stymulatora umożliwia przywrócenie mu komfortu życia.
Stymulator to elektroniczne urządzenie wszczepiane pacjentowi pod skórę w okolicy klatki piersiowej. Składa się z baterii wielkości pudełka od zapałek, grubego na 6-8 mm, procesora kontrolującego pracę serca i dwóch elektrod, które poprowadzone są układem żylnym od baterii aż do serca. Praca serca osoby z wszczepionym rozrusznikiem regulowana jest przez impulsy elektryczne.
Wszczepienie stymulatora odbywa się na sali operacyjnej. Pacjent podczas zabiegu jest pod znieczuleniem miejscowym lub ogólnym. Lekarz kardiolog nacina skórę w okolicy podobojczykowej w celu wprowadzenia baterii pod mięsień, a dwie elektrody przeprowadza przez żyły do jam serca. W następnym dniu po wszczepieniu stymulatora lekarz wykonuje również zdjęcie RTG, dzięki któremu możliwa jest kontrola położenia elektrod.
Pacjent z wszczepionym symulatorem powinien być pod stałą kontrolą lekarza kardiologa. Jest to wyjątkowo istotne, ponieważ parametry urządzenia muszą być na bieżąco sprawdzane i dostosowywane do obecnych potrzeb pacjenta.
Prywatna kontrola stymulatorów Medtronic, Biotronik, Boston – przebieg badania
Kontrola stymulatora powinna odbywać się co kilka miesięcy, w zależności od tego, ile czasu minęło od zabiegu wszczepienia i jakie są zalecenia lekarza. Działanie rozrusznika należy również skontrolować każdorazowo po nawrocie dolegliwości sprzed jego wszczepienia, takich jak omdlenia czy zasłabnięcia. Pacjent na wizytę kontrolną każdorazowo powinien przynieść pełną dokumentację medyczną związaną ze stymulatorem. Kontrola wykonywana jest przez lekarza kardiologa przy użyciu specjalistycznego programatora.
Podczas kontroli lekarz może przeprogramować stymulator tak, by jak najlepiej odpowiadał aktualnym potrzebom pacjenta. Odpowiednio zaprogramowany rozrusznik to gwarancja poprawy samopoczucia pacjenta, zwiększenia jego wydolności fizycznej, a także zmniejszenie do minimum wystąpienia jakichkolwiek powikłań związanych ze stymulowaniem serca za pomocą impulsów elektrycznych.
Kontrola stymulatora serca – co sprawdza lekarz?
Lekarz podczas badania kontrolnego sprawdza stan pacjenta i ocenia, w jaki sposób jego serce bije bez wspomagania stymulacją. Dzięki zdarzeniom zapisanym w pamięci rozrusznika może również przeanalizować dotychczasową pracę urządzenia. Specjalista upewni się również, czy urządzenie w prawidłowy sposób komunikuje się z sercem oraz, czy nie doszło do uszkodzenia lub przemieszczenia którejkolwiek z części stymulatora (elektrod oraz baterii z procesorem).
Lekarz podczas badania kontrolnego sprawdzi również stan baterii rozrusznika.
Po przeprowadzeniu kontroli specjalista dokona optymalizacji pracy rozrusznika i zaprogramuje go tak, by pacjent czuł się jak najbardziej komfortowo i mógł prowadzić aktywny tryb życia.
Najnowsze komentarze